Wiadomości / Atrakcje Śląska Bytom  

Park Śląski od 70 lat służy spacerowiczom, turystom czy uczestnikom imprez masowych

  • Dodano: 2021-08-12 10:48:00

Park Śląski od 70 lat służy spacerowiczom, turystom czy uczestnikom imprez masowych. Co skrywają "Zielone Płuca Chorzowa"? 


Park Śląski w Chorzowie

Park Śląski to unikatowa „oaza zieleni” zlokalizowana w Chorzowie, pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju. Od 70 lat służy spacerowiczom, turystom, uczestnikom imprez masowych, a także zwolennikom wzmacniania zdrowia i sportowej kondycji na łonie przyrody poprzez marsz, bieg lub jazdę na rowerze bądź rolkach. 

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski zajmuje aż 535 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne a 100 ha pielęgnowane stale powierzchnie parkowe. Stawy, sadzawki, strumyki, rozliczne gatunki drzew i krzewów oraz rozległe łąki stanowią w chorzowskim parku przyjazną ostoję dla dzikiej fauny, która żyje tu w sąsiedztwie z mieszkańcami Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.  

Park Śląski to także niecodzienne nagromadzenie oraz urozmaicenie turystycznych i rozrywkowych atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od relaksujących spacerów po imprezy masowe. Jakie obiekty znajdują się na terenie "Zielonych Płuc Chorzowa"? 


Stadion Śląski 

Stadion Śląski to największy lekkoatletyczny obiekt w Polsce, nowoczesna arena piłkarska i największa scena muzyczna w kraju. Przez lata gościły tutaj najważniejsze wydarzenia sportowe, rozrywkowe i muzyczne z udziałem zagranicznych gwiazd i przy oklaskach kilkudziesięciotysięcznej widowni. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w Polsce i jednym z najbardziej identyfikującym region, obiektem sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym. 


Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko 

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to atrakcja numer 1 na Śląsku i zarazem największy tematyczny park rozrywki w Polsce! Od blisko 60 lat zapewnia doskonałą zabawę gościom w każdym wieku. Na 26 ha, w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji, w tym dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych. Na gości czekają te zarówno dobrze znane i lubiane, jak np. diabelski młyn (Legendia Flower), jak również nowości, m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m. 


Śląski Ogród Zoologiczny z Kotliną Dinozaurów 

Śląski Ogród Zoologiczny jest jednym z młodszych w Polsce, a jednocześnie jednym z większych pod względem powierzchni i liczby zwierząt. Zajmuje obszar prawie 48 ha, a żyje w nim ponad 300 gatunków świata fauny. Najliczniejszą grupę stanowią ryby (ponad 1200 osobników) i ptaki (ponad 600) - z ciekawszych należy wymienić: puchacze, żurawie, strusie afrykańskie, nandu, flamingi, pelikany. Znajdują się tu także m.in. hipopotamy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedzie, bizony, tygrysy syberyjskie, różne gatunki antylop, gerezy abisyńskie, lemury. ZOO może się pochwalić jedną z większych kolekcji zwierząt afrykańskich. 


Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny 

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" to skansen o powierzchni 22 ha, na którego terenie znalazło się ponad 70 zabytkowych budowli. Obiekty zgromadzone w skansenie pochodzą z pięciu górnośląskich podregionów (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz z Zagłębia. Muzeum stanowi jeden z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Urządzane są tam warsztaty, pokazy i imprezy plenerowe, jak Dzień Rzemiosła, Dzień Miodu, Dożynki czy Jarmark Produktów Tradycyjnych. Po skansenie wędrować można z przewodnikiem lub samodzielnie. 


Planetarium Śląskie 

Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku i stanęło na terenie tworzonego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Do dziś pozostaje największą i najstarszą tego rodzaju placówką w Polsce. Obiekt wyposażono w aparaturę projekcyjną umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Obecnie trwa remont planetarium. 

W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Po zakończeniu robót budowlanych i wyposażeniu obiektu w urządzenia specjalistyczne Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić właśnie pod ziemią. Osoby odwiedzające Planetarium, będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 oraz ze środków samorządu województwa śląskiego i budżetu państwa. 


Kolej linowa „Elka” 

Jest to całoroczna kolej linowa działająca na terenie Parku Śląskiego. Trasa rozpoczyna się od Stadionu Śląskiego, aż do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra. 


Pozostałe obiekty w Parku Śląskim

Ponadto w Parku Śląskim znajdują się takie miejsca, jak Rosarium (z największą w Polsce kolekcją róż), Hala Wystaw „Kapelusz” (jedna z oryginalniejszych budowli w Parku), Parkowa Kolejka Wąskotorowa, Duży Krąg Taneczny (w zimie lodowisko) Park Linowy Silesia (z 710 m tras, 58 przeszkodami i 50 platformami), korty tenisowe czy niedawno otwarto Ogród Japoński.  


Park Śląski to także wydarzenia! 

Park Śląski to również miejsce wielu wydarzeń oraz imprez masowych. Już w tym tygodniu rozpoczyna się jeden z największych muzycznych festiwali w Polsce - FEST Festival. Na terenie Parku Śląskiego odbywają się także imprezy w ramach Sceny Letniej Stadion czy kino samochodowe.  

Obecnie w Parku Śląskim trwają dwa cykliczne wydarzenia.  

Pierwszym z nich jest Muzyczny Bukiet Róż. Jest to cykl koncertów muzyki klasycznej, który na dobre zadomowił się w parkowym Rosarium. Od 11.07 br. każde ze spotkań odbywa się niedzielne popołudnie lipca i sierpnia. Nowością tegorocznej edycji będzie pierwsza edycja festiwalu piosenki zatytułowanego "Wokalny Bukiet Róż - Natura, Piękno, Eko", który odbędzie się w niedzielę 22 sierpnia. 

 

Drugim cyklicznym wydarzeniem jest Śniadanie na Trawie. Jest to cykl darmowych spotkań, odbywających się w każdą sobotę od 12 czerwca do 11 września, również w parkowym Rossarium, w godzinach 10.00 – 16.00. Jest to świetna okazja, by rozkoszować się lokalnymi specjałami oraz podjąć się różnych sportowych aktywności na łonie natury. 

 


"Zielone Płuca Chorzowa” 

Park Śląski nie bez powodu określany jest mianem “Zielonego". Na terenie parku organizowane są liczne inicjatywy, które pozwalają zadbać o ład i czystość chorzowskich terenów. Jedną z nich są Ekopatrole, czyli cotygodniowe sprzątanie Parku Śląskiego przez wolontariuszy. Do ich zadań należy m.in. utrzymywanie czystości obiektów typu siłownia, trzepaki place zabaw, altany, poprawianie zabezpieczeń drzew czy mycie nowych mebli parkowych. Działania te realizowane są w ramach projektu Fundacji Parku Śląskiego, czyli “Parkowej Kuźni Wolontariatu”. Projekt ten obejmuje dziesiątki godzin warsztatów prowadzonych w formie wykładów, spacerów i aktywnych spotkań. 

 


Źródło: Jagoda Radzioch / fot. Karolina Bauszek / FB Park Śląski