Wiadomości z Bytomia

Zastosowanie i działanie pomp krzywkowych

  • Dodano: 2020-05-08 10:30

Transport cieczy trudnych typu olej czy miód wymaga odpowiednich urządzeń. Podczas produkcji i przetwórstwa lepkich oraz gęstych substancji wykorzystywane są pompy krzywkowe. Do czego dokładnie służą pompy krzywkowe, gdzie są jeszcze stosowane i jakie mają zalety?

Podstawową zaletą pomp krzywkowych jest to, że spełniają one wszelkie wymogi sanitarne, dlatego korzysta się z nich podczas produkcji w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Ich zasada funkcjonowania nie należy do nazbyt skomplikowanych, gdyż działają przez organ roboczy zwany rotorem. Pompa krzywkowa to inaczej pompa kłykciowa. Zamontowane są w niej dwa rotory – krzywki. Mają one różny kształt w zależności od potrzeb, przeznaczenia czy wymaganych właściwości. Rotory obracając się, zamykają komory transportowe i tworzą podciśnienie od strony ssawnej. Następnie wypychają ciecz po stronie tłoczonej – są to tak zwane pompy wyporowe. Więcej na temat zasad działania pomp krzywkowych można przeczytać na https://www.pompy-polska.pl/pompy-krzywkowe.

Gdzie można zastosować pompy kłykciowe?

Pompy krzywkowe stosowane są podczas transportu substancji o delikatnej i lepkiej strukturze. Można je wykorzystać w procesach:

  • obróbki mleka,
  • obróbki syropów glukozowych,
  • wytwórstwa lodów,
  • obróbki i transportu cista chlebowego,
  • produkcji i przetwórstwie miodów,
  • produkcji i przetwarzania farb, polimerów, mydła,
  • produkcji produktów farmaceutycznych – leki.

Pompy krzywkowe pracują z niską prędkością, dlatego nie wpływają na gęstość i konsystencję cieczy. Ze względu na stale zwiększające się właściwości, pompy kłykciowe są stosowane także w branży biologicznej czy chemicznej.

Zalety stosowania pomp krzywkowych

Poza tym, że pompy nie wpływają na gęstość czy jakość transportowanych cieczy przez powolne działanie, to do tego są delikatne. Transferują medium np.: farmakologiczne czy chemiczne bez uszkadzania jego wewnętrznej struktury. Pompy krzywkowe mogą transportować ciecze o większej wielkości cząsteczek. Jest to szczególnie ważna zaleta na tle innych pomp wyporowych, które nie mają takiej własności.

Pompy kłykciowe nawet przy uwzględnieniu mniejszej wydajności mogą transferować ciecze o niskiej lepkości. Dodatkowo podczas ich pracy nie ma kontaktu metalu z metalem i świetnie nadają się do higienicznej aplikacji ze względu na świetne możliwości CIP/SIP. Poza tym są bardzo proste w konserwacji i łatwo utrzymać ich wysoką higienę.

Pompy krzywkowe mogą pracować na sucho

W pompie jest tylko jeden element, który wywołuje tarcie - uszczelnienie wału. Podwójne uszczelnienie mechaniczne działa tak, że po doprowadzeniu niewielkiej ilości cieczy kompatybilnej z pompowanym medium chłodzi i następnie smaruje uszczelnienia. Taka metoda jest 100% zabezpieczeniem pracy na sucho, ponieważ pompa bez zniszczenia może pracować bez transferowanego medium. Samozasysanie na sucho nie jest też rozwiązaniem uniwersalnym, dlatego cechę należy omówić bezpośrednio ze sprzedawcą lub producentem.


Pompy krzywkowe są doskonałym rozwiązaniem dla zakładów produkcyjnych i przetwórczych. Idealnie sprawdzają się w transferze trudnych substancji spożywczych, farmaceutycznych czy farmakologicznych. Mają szerokie zastosowanie ze względu na delikatną pracę i dobre warunki higieniczne.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.