Wiadomości z Bytomia

Wycinka drzew – kiedy warto ją przeprowadzić?

  • Dodano: 2022-11-28 06:15, aktualizacja: 2022-11-28 06:24

Istnieje wiele pobudek, dla których niekiedy konieczna jest wycinka drzew. Często jest to przygotowanie placu pod prace budowlane, względy bezpieczeństwa czy po prostu względy estetyczne.

Kiedy warto ją przeprowadzić? To pytanie jest pierwszym, które nasuwa się po zapadnięciu decyzji o jej konieczności. Na pewno musi być to czas, który będzie odpowiadał nie tylko nam, ale również przyrodzie.

Jaki jest jej optymalny termin?

Kiedy już zapadnie decyzja o tym, że konieczna jest wycinka drzew, należy pamiętać, że nawet w przypadku posesji prywatnej, nie można przeprowadzać jej samowolnie. Ten zamiar należy zgłosić do odpowiednich organów władzy miejscowej. W wielu przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Dzieje się tak np. kiedy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm od podłoża jest większy niż 50 lub 80 cm w zależności od gatunku.

Prócz zezwolenia, kluczową kwestią jest to, w jakim terminie zostanie przeprowadzona. Z wielu przyczyn najlepszym momentem na prace, z jakimi wiąże się wycinka drzew, jest przełom listopada i grudnia. Dlaczego późna jesień jest najbardziej optymalnym czasem do przeprowadzenia tego zabiegu?

Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków

Wiele gatunków drzew jest zasiedlana przez ptaki. Aby zachować równowagę biologiczną, istotne jest, aby nie zakłócić tym zwierzętom sezonu lęgowego. Listopad i grudzień przypadają tuż po zakończeniu tego okresu dla wielu gatunków ptaków, dlatego jest to idealny moment na przeprowadzenie wycinki.

Równowaga biologiczna jest wielce istotną kwestią i należy pamiętać o niej na każdym kroku. Ptaki są bardzo pożyteczne jeżeli chodzi o utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Dzięki nim na rabatach czy trawnikach ogrodowych jest mniej szkodników, dlatego warto zwrócić na nie uwagę, planując wycinkę drzew na swojej posesji.

W przypadku wielu gatunków ptaków okres lęgowy zaczyna się 1 marca i trwa do 15 października. W tym czasie nie powinno się wykonywać wycinki drzew, chyba że istnieją ku temu ściśle uzasadnione przesłanki. Są też takie gatunki ptaków jak np. bielik, który rozpoczyna sezon lęgowy już w styczniu lub w lutym jak np. wróbel. Biorąc pod uwagę te okoliczności, przełom listopada i grudnia wydaje się być naprawdę najlepszym momentem na przeprowadzenie wycinki drzew bez szkody dla ptactwa.

Jak wygląda to pod kątem praktycznym?

Są osoby, do których nie przemawia znaczenie ochrony ptaków podczas okresu lęgowego i zastanawiają się nad wycinką drzew na wiosnę. Ale istnieje również powód czysto praktyczny, dla którego to przełom listopada i grudnia jest optymalny do wykonania tych prac.

W tym okresie na drzewach nie ma już większości liści. Dzięki temu wycinka może być przeprowadzona dużo łatwiej i sprawniej. Gałęzie drzew są wtedy dużo lżejsze, a widoczność jest lepsza. Brak liści przyczynia się też do tego, że proces wycinki drzew staje się dużo czyściejszym zabiegiem. Dzięki temu wystarczy uprzątnąć tylko ewentualne gałęzie i konary. Nie ma konieczności grabienia liści.

Listopad i grudzień to również czas kiedy w ogrodzie jest też dużo mniej pracy, więc łatwiej ze spokojem zaplanować i przeprowadzić w nim taką wycinkę.

Sprawdź ofertę firmy Komplex - usługi sprzątające, ogrodnicze, transportowe

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.