Wiadomości z Bytomia

Wybór wózka widłowego do firmy – na co zwrócić uwagę?

 • Dodano: 2018-11-19 10:30

Wybór odpowiedniego wózka widłowego, który idealnie wpasuje się w potrzeby firmy, to dość skomplikowana sprawa – na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się parametrami technicznymi, napędami, a także wygodą ich użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

Specyfika firmy a odpowiedni wózek

Jeśli chcesz mieć wózek widłowy w firmie, zastanów się, jakie zadania będzie musiał wykonywać pojazd oraz w jakich warunkach przyjdzie mu pracować. Przeanalizuj przede wszystkim:

 • miejsce i warunki klimatyczne, w których sprzęt będzie eksploatowany,
 • podłoże, po jakim będzie się poruszał – od tego zależy wybór rodzaju ogumienia,
 • wysokość pomieszczenia i regałów – na tej podstawie dopasujesz wysokość masztu wózka,
 • intensywność wykorzystywania,
 • trasę, po której wózek będzie się przemieszczał – jej szerokość, długość i ewentualne przeszkody.

Czołowi producenci widlaków

Wybierając wózek widłowy dla swojej firmy, najlepiej zdecydować się na produkt sprawdzonej marki – topowy producent to gwarancja niższej awaryjności i wyższego komfortu obsługi maszyny. Najlepiej postawić na widlaka jednej z poniższych marek:

 • Jungheinrich,
 • Linde,
 • Toyota,
 • Nissan,
 • Mitsubishi,
 • Komatsu,
 • Yale,
 • Hyundai,
 • GPW.

Każdy z wymienionych producentów posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji wózków widłowych, a przy tym nie boi się wprowadzania do ich konstrukcji innowacyjnych rozwiązań – przykładowo, Systemu Aktywnej Stabilności (Toyota) czy instalacji LPG (Mitsubishi). Wiodące marki proponują również wiele, różnorodnych modeli widlaków, dzięki czemu łatwiej znaleźć w ich ofercie pojazd, pasujący do potrzeb danej firmy.

Najważniejsze parametry i cechy wózków widłowych

Przy wyborze wózka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego udźwig – musi on być dostosowany do ilości i rodzaju towarów, które będą transportowane z pomocą urządzenia. Poza udźwigiem nominalnym, należy sprawdzić również wykres spadku udźwigu, w zależności od ciężaru towaru – pozwoli to na przewidzenie zachowania wózka pod różnymi obciążeniami.

Kolejną kwestią jest napęd – wyróżniamy wózki elektryczne, z silnikiem Diesla oraz z instalacją LPG. Pierwsze sprawdzą się w zamkniętych przestrzeniach, z kolei drugie można stosować wyłącznie na zewnątrz. Wózki na LPG są z kolei uniwersalne – mogą pracować zarówno wewnątrz magazynu, jak i na świeżym powietrzu.

Dobierając wózek, trzeba również zastanowić się nad rodzajem jego masztu i wysokością podnoszenia. Możesz wybrać widlaka z masztem simplex, duplex lub triplex. Dwa pierwsze rodzaje najlepiej spisują się podczas niskiego podnoszenia towarów, z kolei trzeci jest stworzony do wyższego składowania ładunków. Większość wózków posiada znormalizowaną, maksymalną wysokość podnoszenia, wynoszącą 3,3 m, więc jeśli potrzebujesz sprzętu, z pomocą którego towary będzie można ustawiać wyżej, musisz zdecydować się na specjalny wózek wysokiego składowania.

Istotny jest również rodzaj kół wózka – mogą być w nim stosowane opony pełne bądź pneumatyczne. Wariant pełny, superelastyczny, jest bardziej żywotny, lecz ma niższy stopień amortyzacji, przez co jest stosowany w wózkach, które pracują na równych powierzchniach. Jeśli pojazd ma poruszać się po nierównościach, lepiej wybrać model, wyposażony w opony pneumatyczne.

Nowy czy używany?

Przy zakupie wózka widłowego do firmy, jednym z kluczowych aspektów jest również jego cena. Jeśli koszt zakupu nowego wózka przekracza budżet Twojego przedsiębiorstwa, warto zdecydować się na model używany, koniecznie jednej z wiodących marek – sprawdzony producent to gwarancja długiej żywotności i niskiej awaryjności urządzenia.

Jeśli zakupisz używanego widlaka, sprawdź stan elementów, które są szczególnie podatne na zużycie i często podlegają wymianie – zalicza się do nich przede wszystkim rolki i koła nośne oraz koła napędowe i podporowe. Jeśli są zużyte, zakup nowe części do wózków widłowych u sprawdzonego dystrybutora – gwarantuje to wysoką jakość elementów zamiennych oraz ich idealne dopasowanie do Twojego modelu pojazdu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.