Wiadomości z Bytomia

Wpływ aktywności fizycznej na nasze ciało i umysł

 • Dodano: 2022-04-27 14:15

Sport i aktywność fizyczna jest fundamentem piramidy zdrowego trybu życia, jest to uzasadnione wieloma korzyściami, które wpływają na nasz organizm bardzo pozytywnie.

Korzyści z aktywności fizycznej dla naszego ciała.

Aktywność fizyczna jest niemal lekarstwem dla naszego ciała. Nie dość, że ma wiele prozdrowotnych skutków, to przyczynia się do tego by nasza sylwetka wyglądała lepiej.

 • Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób.

 • Poprawia stan skóry - napięcie i koloryt.

 • Pomaga kreować deficyt kaloryczny - spala kilokalorie.

 • Przyczynia się do rozbudowy mięśni.

 • Buduje siłę.

 • Wzmacnia odporność.

 • Wzmacnia kości oraz mięśnie.

 • Pomaga wyregulować poziom “złego cholesterolu”.

 • Łagodzi bóle mięśni oraz pleców.

 • Poprawia postawę ciała - równowagę i koordynację.

Korzyści z aktywności fizycznej dla naszego umysłu.

Aktywność fizyczna jest również lekarstwem dla naszego umysłu. Przekonanie, które bardzo często występuje w śmiesznych obrazkach oraz żartach w internecie “idź pobiegać to ci się polepszy”, ma w sobie ziarenko prawdy.

Sport przede wszystkim redukuje stres, który w tym pędzącym świecie daje ukojenie i spokój. Działa to w taki sposób, że sport redukuje wydzielanie się kortyzolu - hormonu stresu. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, podczas ćwiczeń wzrasta poziom endorfin - hormonów szczęścia, dlatego też często w złym humorze zwykły spacer na świeżym powietrzu powoduje, że w końcu się uśmiechamy. Zwiększa sprawność mózgu oraz zdolność uczenia się. Mózg staje się lepiej dotleniony i ukrwiony oraz wzrasta wydzielanie się białka BDNF odpowiedzialnego za regulację działania neuroprzekaźników i wzmacnia komunikację między komórkami nerwowymi. Podnosi samoocenę i daje pewność siebie. Dzięki aktywności fizycznej wzrasta nasza wiara we własne możliwości i motywuje do dalszych działań (co też polepsza naszą samodyscyplinę), poza tym nasz wygląd potrafi się znacznie poprawić.

Jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną?

Teraz, kiedy już wiesz dlaczego warto dbać o codzienną aktywność fizyczną, nasuwa się pytanie jak zwiększyć tą aktywność?

Najprostszym sposobem i bardzo dobrym na sam początek mogą być spacery oraz marszobiegi. Nie wymagają wielkiego wysiłku, ani umiejętności, a regularnie wykonywane będą miały korzystny wpływ na nasz organizm. Kolejnym krokiem naprzód może być rower, rolki czy deska. W pogodny dzień bardzo fajnie jest się wybrać na przejażdżkę, przy okazji możemy zabrać naszą rodzinę i wzmacniać więzi. Dobrym rozwiązaniem może być również zapisanie się na siłownię bądź zajęcia fitness. Dzięki temu możemy poprawić proporcje i wygląd naszej sylwetki.

Bardzo przydatna może się okazać aplikacja do ćwiczeń, kiedy nie mamy możliwości ani warunków na wcześniejsze pomysły. Taka aplikacja pozwala nam na wykonywanie treningu w zaciszu domowym bez konieczności wychodzenia poza 4 ściany. Dodatkowo tego typu rozwiązania pozwalają na ustalenie indywidualnej intensywność proponowanych ćwiczeń, regularne przypominanie o treningu oraz czytelne monitorowanie postępów.

Możliwości jest wiele, poza tym możemy również zadbać o czynności z życia codziennego, na przykład częściej wybierać schody zamiast windy lub wysiadać przystanek wcześniej w ramach zrobienia sobie spaceru.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.