Wiadomości z Bytomia

Uniwersalna ukośnica Metabo do prac stolarskich, ślusarskich oraz majsterkowania

  • Dodano: 2024-03-19 20:15

Ukośnica to narzędzie, które zdecydowanie powinno znaleźć się w arsenale elektronarzędzi każdego profesjonalisty. Jednak jej wszechstronne zalety z pewnością docenią też zapaleni majsterkowicze szukający sprzętu do szybkiego wykonywania cięć z jednoczesnym zachowaniem wysokiej precyzji. Co zatem warto wiedzieć na temat ukośnicy? Jakie powinna mieć ona parametry techniczne oraz funkcje. Tego i wiele więcej dowiesz się, czytając ten artykuł!

Ukośnica – co to jest za elektronarzędzie?

Pilarka ukosowa, popularnie nazywana ukośnicą, to elektronarzędzie przeznaczone do precyzyjnego przecinania materiałów budowlanych z wysoką precyzją. Najczęściej jest to lite drewno oraz płyty drewnopochodne, jednak wyposażając swój sprzęt w specjalistyczne tarcze, możliwe stanie się także cięcie stali konstrukcyjnej, lekkich stopów metali oraz tworzyw sztucznych. Cięcia mogą być dokonywane na wiele różnych sposobów. Ukośnica może być używana jako klasyczna pilarka tarczowa do prostopadłego cięcia, jak i również przecinać materiały pod praktycznie dowolnym kątem – standardem jest zakres od – 45 do + 45°, chociaż niektóre urządzenia zapewniają jeszcze większą swobodę pracy. Głowica tnąca ukośnicy może być także pochylona względem płaszczyzny roboczej. Pozwala to na wycinanie kawałków materiału o niezwykle skomplikowanej geometrii. Dlatego też tego rodzaju sprzęty są powszechnie wykorzystywane przez stolarzy oraz profesjonalne ekipy remontowe zajmujące się wykańczaniem domów i mieszkań „pod klucz”. Dodatkowo niektóre, wyższe modele ukośnic mogą być także wyposażone w funkcję posuwu. Jest to nic innego, jak głowica tnąca zamocowana w sposób, który umożliwia jej swobodne przesuwanie się w przód oraz w tył. Zazwyczaj jest to realizowane poprzez dwa równoległe do siebie ramiona teleskopowe o długości kilkudziesięciu milimetrów, które zapewniają dużą sztywność. W efekcie możliwe jest cięcie zaskakująco szerokich materiałów budowlanych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji pracy.

W jaki sposób jest zbudowana ukośnica?

Konstrukcja ukośnicy składa się z kilku kluczowych elementów. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest wydajny silnik elektryczny o dużej mocy znamionowej. Motor ten służy do wprawiania w ruch tarczy tnącej do wysokiej prędkości obrotowej, wynoszącej w zależności od konkretnego modelu od 2 500 do 4 500 obrotów na minutę. W połączeniu z dużymi tarczami tnącymi o ostrych zębach umożliwia to poradzenie sobie z przecięciem praktycznie każdego materiału budowlanego. Obecnie największą popularnością cieszą się trzy warianty ukośnicy współpracujące z tarczami o średnicy 216, 254 oraz 305 milimetrów. Zapewnia to możliwość wybrania sprzętu dopasowanego zarówno do wymagań realizowanych projektów, jak i również posiadanego budżetu. Ukośnice są także fabrycznie wyposażone w zintegrowane podziałki umieszczone w stopie urządzenia. Na ich powierzchni można znaleźć naniesione lub wybite oznaczenia kątów, które są czytelne praktycznie w każdych warunkach. Korzystając z nich, można łatwo sprawdzić kąt, pod jakim tarcza przetnie materiał. Oprócz tego zdecydowana większość ukośnic posiada także zintegrowane systemy diod LED, których zadaniem jest umożliwienie pracy w niedostatecznych warunkach oświetleniowych. Co więcej, emitery światła stosowane w dobrej klasy sprzętach, takich jak popularna ukośnica Metabo KGS 254 M zostały umieszczone w takim miejscu, by powodować powstawanie cienia idealnie odwzorowującego profil tarczy tnącej. Dzięki temu zawsze wiadomo, w którym miejscu zostanie wykonane cięcie.

Do czego przyda się ukośnica Metabo?

Ukośnica Metabo to niezwykle wszechstronne elektronarzędzie, które znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Najczęściej kojarzy się ze stolarstwem, ciesielstwem oraz pracami związanymi ze wznoszeniem więźb dachowych oraz innych konstrukcji drewnianych. W szczególności dotyczy to takich zadań, jak m.in.: · cięcie listew przypodłogowych; · docinanie kawałków drewna do tworzenia ram drewnianych; · przygotowywanie elementów konstrukcyjnych mebli; · wstępne przycinanie desek do budowy blatów biurek oraz stołów; · tworzenie wolnostojących konstrukcji pokroju altanek, dziecięcych placów zabaw czy domków na drzewie; Zakup ukośnicy będzie też świetną decyzją dla osób, które często zajmują się pracą z metalem. Wyposażając swoje urządzenie w wysokiej klasy tarczę tnącą do stali, będzie można precyzyjnie docinać takie materiały, jak m. in.: · profile zamknięte, teowniki oraz kątowniki; · aluminiowe profile konstrukcyjne; · pręty zbrojeniowe; · rury miedziane oraz żeliwne; Ukośnica Metabo poradzi sobie też z cięciem tworzyw sztucznych. Mogą to być elementy dekoracyjne wykonane z materiału, wszelkiego rodzaju rury wykonane z plastiku, a także duże fragmenty laminatów tworzyw sztucznych.

Funkcja posuwu w ukośnicy – czy warto do niej dopłacić?

Zdecydowanie tak! Posuw, czyli możliwość przesuwania głowicy z obracającą się tarczą tnącą zapewnia możliwość przecinania znacznie szerszych fragmentów materiału. Dzięki temu można efektywnie ciąć szerokie deski, kantówki, belki nośne czy panele podłogowe. Czyni to ukośnicę z funkcją posuwu znacznie bardziej wszechstronnym i praktycznym elektronarzędziem, które sprawdzi się podczas realizowania wielu projektów stolarskich.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.