Wiadomości z Bytomia

Ulga IP Box - co to jest i kto może z niej skorzystać?

  • Dodano: 2022-04-13 08:00, aktualizacja: 2022-04-13 08:04

Co to jest ulga IP Box? Kto może skorzystać z ulgi IP Box? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać ulgę IP Box? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule. 

  1. Co to jest ulga IP Box?
  2. Kto może skorzystać z ulgi IP Box?
  3. Co powinna zawierać ewidencja dla celów IP BOX?

Prowadzisz działalność badawczo-rozwojową? Jest szansa, że będziesz mógł skorzystać z ulgi IP BOX. Czym właściwie jest ulga IP BOX? Jak zgłosić IP Box? Co powinna zawierać ewidencja dla celów IP BOX? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do szybkiej lektury.

Co to jest ulga IP Box?

Chociaż ulga IP Box weszła w życie już 1 stycznia 2019 roku, skorzystać z niej można było dopiero rok później, rozliczając jednocześnie swoje dochody za rok poprzedni. Ulgę wprowadzono w celu pobudzenia rynku związane z innowacyjnymi rozwiązaniami oraz nowymi technologiami. Osoby, które uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, mogą teraz skorzystać z preferencyjnego opodatkowania 5% zarówno w podatku CIT, jak i PIT zamiast z 17/32% przy zasadach ogólnych PIT, 19% w przypadku podatku liniowego PIT czy 9/19% przy CIT.

Z ulgi skorzystać można tylko w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że wszystkie dochody, które uzyskasz w trakcie roku z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą podlegać opodatkowaniu, które jest zgodne z obraną przez Ciebie na początku formą opodatkowania. 

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Kto właściwie może skorzystać z ulgi IP Box? Właściwie każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki osobowej, cywilnej czy kapitałowej. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Pierwszy wiąże się ze sprzedawaniem lub udzielaniem licencji na objęte w ustawie prawo własności intelektualnej – na przykład program komputerowy. A zatem z ulgi IP Box mogą skorzystać programiści, którzy mają prawidłowo skonstruowane umowy i otrzymują autorskie wynagrodzenie. Ponadto musi prowadzić przez cały czas odpowiednią ewidencję. Kolejnym – równie ważnym – czynnikiem jest to, że stworzone programy przez programistę muszą pozostać w ramach działalności badawczo-rozwojowej, którą prowadzi. 

Z ulgi IP Box mogą skorzystać również osoby objęte podatkiem CIT, w tym osoby prawne, podatkowe grupy kapitałowe, spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne czy jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej. 

A zatem ulga IP Box to zwolnienie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub wytwarzają kwalifikowane IP. Czym jest kwalifikowane IP? To lista obejmująca prawa własności intelektualnej, wobec których stosuje się ulgę IP Box. Do takiej listy zalicza się między innymi prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo ochronne na wzór użytkowe, autorskie prawo do programu komputerowego, prawo do rejestracji topografii układu scalonego czy patent. 

Co powinna zawierać ewidencja dla celów IP Box?

Wiele osób może skorzystać z IP Box, ponieważ nie ma takiej jednej zamkniętej listy zawodów, które kwalifikują się do ulgi tego rodzaju. Wszystko zależy właściwie od tego, jak naszą działalność zinterpretuje fiskus. Aby ulga IP Box została przyznana, ten musi spełnić wszystkie warunki, które są ustawowo wymagane. Potwierdzeniem słuszności zastosowania ulgi IP Box natomiast zajmują się organy skarbowe. Ponadto zainteresowany musi prowadzić specjalną ewidencję podatkową.

Co właściwie powinna zawierać ewidencja dla celów IP Box? Przede wszystkim wszystkie informacje, które dotyczą osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, dochodów w tym także te, które podlegają 5-procentowej stawce podatku oraz dochodów pozostałych. 

Abakus – Podatki i Księgowość Sp. z o.o.
Witczaka 131, 41-902 Bytom
tel.: 500 248 009

Biuro rachunkowe Bytom – Abakus Sp. z o.o.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.