Szukasz mieszkania z myślą o zarabianiu na wynajmie - w dobrze skomunikowanej lokalizacji i najlepiej do remontu? Nie ograniczaj się jedynie do ofert zamieszczonych na portalach ogłoszeniowych - weź też pod uwagę przetargi mieszkaniowe. Dowiedz się, na czym polega przetarg mieszkaniowy i czego możesz się spodziewać.
Czym jest przetarg mieszkaniowy i czy jest on bezpieczny?
Jeżeli nigdy wcześniej nie interesowały Cię przetargi mieszkaniowe, możesz zakładać, że są to licytacje komornicze. Nic bardziej mylnego – komornicy sądowi nie mają nic wspólnego z przetargami mieszkaniowymi. Organizatorami przetargów są podmioty, które posiadają w zasobach mieszkania lub nieruchomości komercyjne. Przykłady? Spółki Skarbu Państwa, spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin.
Czym jest przetarg mieszkaniowy? To forma sprzedaży nieruchomości. Dla przetargu charakterystyczne jest to, że wygrywa go osoba, która za lokal mieszkalny zaoferuje najwyższą cenę. To właśnie ten aspekt powoduje, że przetargi często są błędnie utożsamiane z licytacjami komorniczymi.
Przetarg mieszkaniowy jest bezpieczny, ponieważ:
- sprzedającym nie jest osoba fizyczna czy deweloper, ale podmiot, do którego można mieć pełne zaufanie – dodatkowo nieruchomość w momencie ogłoszenia przetargu już istnieje i nie trzeba czekać na jej wybudowanie,
- oferowane w ramach przetargów nieruchomości nie są zamieszkane – inaczej mówiąc, nie ma obawy, że kupisz mieszkanie posiadające lokatora,
- ze stanem zarówno prawnym, jak i technicznym mieszkania możesz zapoznać się przed przystąpieniem do przetargu – organizator wskazuje numer księgi wieczystej, udostępnia też lokal do obejrzenia.
Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?
Informacje o przetargach mieszkaniowych są publikowane w różnych miejscach. Urzędnicy zamieszczają ogłoszenia na tablicach wywieszonych w urzędach miast i gmin. Podobna praktyka ma miejsce w siedzibach spółdzielni mieszkaniowych. Aby możliwe było dotarcie do jak największej grupy zainteresowanych, ogłoszenia o przetargach są też publikowane w lokalnej prasie i na portalach ogłoszeniowych. Do tego dochodzą zasoby Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).
Chociaż ogłoszenia o przetargach są dystrybuowane na wiele sposobów, to jest to również powód, dla którego łatwo przeoczyć okazję. Jeżeli się tego obawiasz, rozwiązaniem jest skorzystanie z zasobów internetowego portalu Listaprzetargow.pl. To stale aktualizowana baza ogłoszeń o przetargach i licytacjach nieruchomości z całej Polski.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wziąć udział w przetargu mieszkaniowym?
Jeżeli chcesz kupić lokal w przetargu mieszkaniowym, musisz przede wszystkim upewnić się, że możesz wziąć w nim udział. Niektóre przetargi (przetargi ograniczone) są dostępne wyłącznie dla osób spełniających kryteria wskazane w ogłoszeniu. Przykład? Aby wziąć udział w przetargu, czasem musisz być członkiem danej spółdzielni mieszkaniowej.
Udział w przetargu jest też uzależniony od wpłaty wadium. Informację o wysokości wadium, czyli zabezpieczenia dla organizatora, znajdziesz w treści ogłoszenia o przetargu. Jeżeli nie wygrasz przetargu, wadium zostanie Ci zwrócone – w takiej sytuacji organizator nie ma prawa zachować go dla siebie.
Planujesz przystąpić do przetargu? Pamiętaj o tym, aby:
- obejrzeć nieruchomość – jeżeli chcesz kupić lokal, aby go następnie wynająć, upewnij się, że będzie on odpowiadać docelowej grupie najemców,
- sprawdzić stan prawny nieruchomości – zapoznanie się z zawartością księgi wieczystej mieszkania to zupełna podstawa,
- przestrzegać terminów – po wygranej w przetargu należy zapłacić za lokal w określonym terminie, bo inaczej wadium przepadnie.