Wiadomości z Bytomia

Stres odbiera Ci siły? Naucz się z nim walczyć!

  • Dodano: 2019-11-14 18:45, aktualizacja: 2019-11-19 18:56

Praca, w której nie przytłoczy nas stres, to marzenie niemal każdej osoby poszukującej zatrudnienia. Im mniej nerwów i negatywnych emocji towarzyszy wykonywanym zadaniom, tym z większą satysfakcją wraca się z pracy do domu. Nie każdy może pozwolić sobie na taki komfort. Ze stresem można jednak walczyć i warto to robić, by zmniejszyć poczucie dyskomfortu.

Im bliżej zainteresowań, tym mniej stresu w pracy

Praca odpowiadająca zainteresowaniom daje wiele satysfakcji. Z jednej strony pozwala rozwijać pasje, a z drugiej jest źródłem utrzymania i stałego dochodu. Robiąc to, co się lubi, łatwo uniknąć dyskomfortu, jaki przynoszą negatywne emocje.

Przeglądając oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl, warto jest wziąć pod uwagę nie tylko swoje predyspozycje, kwalifikacje i kompetencje. Osobom chcącym uniknąć stresu w pracy polecamy wzięcie pod uwagę również własnych zainteresowań. Są duże szanse, że znajdzie się pracodawca oferujący zatrudnienie i obowiązki, którym można oddać się z przyjemnością.

Dobrze zaplanuj pracę

Stres może pojawić się w każdej, nawet ulubionej pracy. Zazwyczaj towarzyszy on krótkim terminom na realizację projektu lub nawarstwieniu się obowiązków. W takich przypadkach kluczem do sukcesu będzie dobra organizacja pracy. Podziel ją na etap i przydziel sobie czas, w którym je zrealizujesz. Nie daj się przy tym ponieść ambicjom i zaplanuj swój terminarz w taki sposób, by plan był możliwy do wykonania.

W swoim planie pracy uwzględnij przerwę na odpoczynek. Nie zapomnij też wziąć pod uwagę nieprzewidzianych okoliczności, które mogą spotęgować stres. To np. konieczność wzięcia dnia wolnego na opiekę nad chorym dzieckiem, awaria służbowego komputera lub własna niedyspozycja.

Asertywność i świadomość swoich praw

Ogromnym wsparciem w walce ze stresem w pracy może okazać świadomość praw pracownika i jego asertywna postawa. Warto zapoznać się z przepisami prawa określającymi zarówno obowiązki, jak i przywileje stron zawiązujących stosunek pracy. Wiedza jest niezbędna w sytuacji, gdy źródłem stresu jest np. mobbing lub nadmiar obowiązków zawodowych wymuszający notoryczne pozostawanie w pracy po godzinach.

Do tego, by nie dać się zarzucić dodatkowymi zadaniami, przyda się postawa asertywna. Umiejętność odmawiania innej osobie w taki sposób, by nie jej nie urazić, uchroni Cię przed przejęciem na siebie jej obowiązków. Dotyczy to również zadań zlecanych przez szefa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.