Wiadomości z Bytomia

Ramki - do obrazków, ale nie tylko

  • Dodano: 2019-12-05 16:45

O ramkach do obrazków myślimy zazwyczaj jako o prostym zabezpieczeniu zdjęcia lub grafiki przed zniszczeniem – i choć taka jest jej podstawowa funkcja, nie mniej ważne jest odpowiednie dopasowanie jej tak, by pasowała zarówno do oprawianej pracy, jak i do wnętrza, w którym się znajdzie

Co oprawiamy najczęściej?

Zwykle ramki służą do oprawiania obrazków, zdjęć i plakatów – obecnie dużo częściej stosowane są płaskie ramki, a to dlatego, że zazwyczaj oprawiane przez nas prace są na papierze – zdjęcia, plakaty, rysunki – wszystko to są płaskie obiekty. Czasem jednak typowa płaska ramka nie sprawdzi się jako oprawa naszego obrazka – zwłaszcza, gdy jest to obraz na płótnie lub desce. Wtedy potrzebna będzie głęboka rama, solidnie zabezpieczająca brzegi obrazu.

Osobną kwestią jest oprawianie przedmiotów kolekcjonerskich – monet, koszulek sportowych czy drobnych modeli – wtedy ramki do obrazków po prostu nie spełnią swojej funkcji. Wówczas warto pomyśleć o specjalnej ramie lub gablocie, może nawet z podświetleniem – wtedy nasza kolekcja zostanie najlepiej wyeksponowana.

Ramki do delikatnych obrazków

W sytuacji, gdy oprawiamy obiekt mający wartość materialną lub sentymentalną, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu go przed zniszczeniem. Dla fotografii i grafik standardowym sposobem oprawiania są ramki do obrazków wyposażone w szybkę, czasami można dodatkowo oprawić je w passe-partout. Dzięki temu powierzchnia obrazka nie dotyka szkła, co dodatkowo zabezpiecza papier.

Jakie ramki do obrazków sprawdzą się u nas?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie ramki będą najlepiej pasować do naszych obrazków, można odwiedzić stronę producenta, na której znajdziemy garść porad – np. tutaj: https://www.oprawiamy.pl/c50,ramki-do-zdjec-i-fotoramki Ogólnie można mówić o dwóch zasadach dobierania ramek do obrazków różnego typu: Po pierwsze, ramka powinna podkreślać walory obrazka, ale nie może być bardziej wymyślna, niż samo zdjęcie czy grafika – barokowa ramka do minimalistycznej grafiki nie jest więc dobrym pomysłem. Po drugie, ramka powinna dobrze komponować się z wnętrzem – a więc do nowoczesnego wnętrza lepiej wybrać prostą ramkę, a do wnętrza w stylu retro – bardziej ozdobną.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.