Wiadomości z Bytomia

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego - zalety i wady

  • Dodano: 2017-05-10 13:30, aktualizacja: 2018-01-25 12:06

Wykonanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego nie jest tanie i wymaga większych nakładów finansowych niż projekt gotowy. Koszty te zależą głównie od metrażu domu, stopnia złożoności jego konstrukcji, indywidualnych wycen. Czasami jednak okazuje się, że indywidualny projekt domu jednorodzinnego jest najlepszym posunięciem. 

Najczęściej na indywidualne projekty domu jednorodzinnego decydują się ci inwestorzy, którzy nie potrafią wyszukać wśród projektów gotowych tego, który całkowicie spełniłby ich oczekiwania. Także projekty indywidualny wymagany jest wtedy, gdy chcemy przebudować czy rozbudować już istniejący budynek.

Kiedy projekt indywidualny będzie wymagany?


Projekt przygotowany od zera u architekta możemy przystosować specjalnie do swoich wymagań, a także do działki, która ze względu na swoje wymiary czy ukształtowanie jest bardzo wymagająca. Wtedy inwestorzy mogą mieć trudności w wyszukaniu odpowiadającego im gotowego projektu. Zdarza się również, że na danym terenie obowiązują specjalne warunki zabudowy, dlatego także nie możemy dopasować właściwego projektu gotowego.

Projekty indywidualne są też chętnie wybierane w sytuacji, gdy inwestor pragnie uzyskać określony styl budynku. Projekty gotowe są wprawdzie zróżnicowane, niemniej jednak nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać wśród nich taki, który będzie w stanie zapewnić nam pełne zadowolenie.

Zalety projektu indywidualnego domu jednorodzinnego:

  • dom specjalnie dopasowany do wymagań jego mieszkańców
  • dostosowane rozwiązania architektoniczne, instalacyjne i technologiczne
  • oryginalny wygląd budynku
  • specjalne dopasowanie projektu domu do działki, także pozwalający na wykorzystanie jej atutów, na przykład naturalnego spadku
  • możliwość dopasowania budynku do możliwości finansowych inwestora

Wady projektu indywidualnego domu jednorodzinnego:

  • większe koszty związane z jego wykonaniem niż w przypadku projektu gotowego
  • dłuższy czas poświęcony na przygotowanie projektu
  • gdy projekt ma obejmować nietypowe rozwiązania techniczne czy materiałowe, może być konieczne przygotowanie dodatkowych opracowań
  • ryzyko, że projekt zaproponowany przez architekta nie będzie w pełni odpowiadał klientowi

Ceny wykonania projektu indywidualnego są uzależnione od wielu czynników, w tym od metrażu budynku, stopnia jego skomplikowania, zastosowanych instalacji. Musimy liczyć się z wydatkiem od około 3 000 do ponad 10 000 złotych. Najlepiej skonsultować się z kilkoma rożnymi biurami z prośbą o wycenę, a następnie wybrać dla siebie najbardziej atrakcyjną ofertę.

Artykuł przygotowano dzięki wsparciu specjalistów z Pracownia-projekty.dom.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.