Wiadomości z Bytomia

Pomysły na ciekawe i rozwijające zabawy dla 4-latków

  • Dodano: 2023-10-04 12:30

Jak bawić się z 4-latkiem? Czym interesują się dzieci w tym wieku? Te i podobne pytania zadaje sobie wiele rodziców, którzy – zwłaszcza w długie, jesienne wieczory – spędzają sporo czasu ze swoimi pociechami. Choć czterolatek wykazuje już większe zainteresowanie pewnymi tematami, to istnieje kilka uniwersalnych zabaw, wpływających dodatkowo na rozwój dziecka.

Ludziki z plasteliny

Lepienie ludzików z plasteliny to zabawa, którą większość z nas pamięta jeszcze z przedszkola. Z czasem materiał ten został zastąpiony innymi, podczas gdy to właśnie plastelina zapewnia dzieciom nie tylko świetną zabawę, ale i doznania sensoryczne. Ponadto tworzenie postaci pozwala pracować wyobraźni – ulepić można zarówno postaci realne, jak i fikcyjne. Warto "ulepszyć" je, wykorzystując dodatkowo to, co akurat mamy pod ręką. Możemy posiłkować się kawałkami wełny czy małymi guziczkami, natomiast jesienią stwórzmy ludziki z kasztanów, żołędzi, łupinek po orzechach – oczywiście z dodatkiem plasteliny.

Taniec na macie

Mata taneczna to doskonały pomysł na prezent dla 4-latka, i to zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Dzieci w tym wieku poradzą sobie nawet z bardziej skomplikowanymi układami, które w miarę upływu czasu odtańczą bez większych problemów. Taniec na macie to nie tylko nauka kroków, które występują w pewnej sekwencji. To także aktywność fizyczna, które często brakuje dzieciom w jesienne i zimowe dni. Z czasem warto urządzić dzieciom konkurs taneczny, a także zachęcić je do tworzenia własnych układów.

Zabawa piaskiem kinetycznym

Gdy pogoda nie pozwala bawić się na placu zabaw, warto stworzyć w domu własną mini piaskownicę. Wykorzystujemy w niej jednak nie tradycyjny piasek, a kinetyczny. Jest to mieszanka piasku i nietoksycznych polimerów, które łączą poszczególne ziarenka. Dzięki temu tworzą one spójną, lecz elastyczną masę, którą można bawić się na wiele sposobów. Budowanie zamku czy babek z piasku to tylko niektóre pomysły na dziecięcą aktywność – piasek kinetyczny można wykorzystać również do przesypywania, zabawy w sklep, gotowanie czy sprzątanie. Dziecko może sięgnąć po różne zabawki dla 4-latka, bawiąc się piaskiem w domowych warunkach.

Zabawa w namiocie

Czterolatki uwielbiają różnego rodzaju wyzwania, a jednym z nich z pewnością będzie...noc w namiocie. Do zabawy wystarczy nam zwykły namiot tipi, a reszta zwykle układa się sama. Można wybrać się na biwak, spotkać z Indianinem, wyjechać na Dziki Zachód lub spędzić niezapomnianą noc pod gwiazdami. W ostatnim przypadku będzie dodatkowo potrzebny projektor imitujący księżyc i gwiazdy na niebie.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.