Wiadomości z Bytomia

Planujesz dłuższy pobyt w Holandii? Dowiedz się, czym jest Belastingdienst

  • Dodano: 2023-07-12 12:45

Planując przeprowadzkę bądź kilkumiesięczny pobyt w Holandii warto dowiedzieć się, jak przedstawiają się kwestie podatkowe w tym kraju. W tym celu szczególnie przyda się znajomość funkcjonowania instytucji o nazwie Belastingdienst. Czym dokładnie zajmuje się tego rodzaju urząd? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego tematu.

Urząd Belastingdienst - co to takiego?

Każdego roku wielu mieszkańców Polski decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Niekiedy jest to wyłącznie praca sezonowa, jednak w niektórych przypadkach decyzja ta może obejmować nawet kilka najbliższych lat. Do najczęściej wybieranych kierunków zalicza się między innymi Holandia, w której dochody często znacznie przewyższają te otrzymywane w naszym kraju. Otrzymując stały dochód, również na terenie Holandii należy pamiętać o regularnym rozliczaniu podatków. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniej instytucji, którą w kraju słynącym z tulipanów stanowi właśnie Belastingdienst. Jest to nic innego, jak odpowiednik Urzędu Skarbowego, z którym rozliczamy się w Polsce. Ich funkcjonowanie także opiera się na podobnych działaniach. Instytucja ta odpowiedzialna jest nie tylko za określanie i egzekwowanie różnego rodzaju opłat, ale też umożliwia ubieganie się przez obywateli o dofinansowanie czy zapomogi, na przykład zasiłek rodzinny. 

Jak wygląda rozliczenie podatku przez Belastingdienst?

Osoby zamierzające ubiegać się o pracę w Holandii muszą być przygotowane, że kontakt z instytucją jaką jest Belastingdienst ich nie ominie. Przebywając w tym kraju powyżej 4 miesięcy, należy złożyć wniosek w celu wyrobienia numeru BSN, który odpowiada polskiemu numerowi PESEL. Jest to potrzebne do podjęcia pracy i służy do identyfikacji podatkowej zarówno w urzędzie skarbowym, jak i pozostałych organach administracyjnych mieszczących się na terenie Holandii.

Wraz z chwilą otrzymania numeru BSN można spodziewać się korespondencji między innymi od Belastingdienst, w której znajdować się będą wszelkie informacje dotyczące kwestii podatkowych. Należy również pamiętać, aby w urzędzie tym zarejestrować swoje osobiste konto użytkownika. Legalna praca w Holandii zawsze oznacza odprowadzanie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Wiąże się z tym konieczność złożenia zeznania podatkowego poprzez wypełnienie właściwego formularza, w którym wskazane zostaną roczne przychody.

Wniosek należy złożyć w Belastingdienst do dnia 1 maja jeżeli posiada się meldunek na terenie Holandii bądź dnia 1 lipca, jeśli nie posiada się meldunku. Podobnie jak w naszym rodzimym urzędzie skarbowym, i w tym przypadku można spodziewać się również zwrotu podatku - powinien on nastąpić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Posiadając jednak problem z odzyskaniem nadpłaconej kwoty zawsze można zwrócić się po profesjonalną pomoc, którą uzyskać można między innymi na stronie https://www.timetax.pl/2023/01/20/belastingdienst-holandia/. Dzięki temu istnieje szansa, że pieniądze ze zwrotu podatku można będzie uzyskać znacznie szybciej.

Belastingdienst a ulgi podatkowe 

Wypełniając szereg dokumentów podczas wizyty w Belastingdienst, warto również pamiętać o wniosku związanym z możliwością otrzymania ulg podatkowych. Wśród nich wyróżnić można między innymi dodatek na dziecko, odprowadzając część wartości kwoty od podatku. Mogą o niego ubiegać się osoby pobierające w urzędzie zasiłek rodzinny. W instytucji tej wspólnie mogą rozliczać się także małżonkowie, jak i osoby żyjące wspólnie w związkach nieformalnych, mieszkające wspólnie, co pozwala uzyskać wyższy zwrot podatku.

 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.