Wiadomości z Bytomia

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

  • Dodano: 2020-02-13 11:45

Wiele osób chciałoby zarabiać 9 tys. zł czy nawet 10 tys. zł. Są i takie dla których zarobki nie są najważniejsze, gdyż istotne jest powołanie. W przypadku zawodów społecznie użytecznych potrzeba pomocy innych stawiana jest ponad dobro własne. Dlatego dla wielu osób praca opiekuna osób niepełnosprawnych czy starszych to odpowiedni wybór.

Oczywiście i w tych zawodach można zarobić odpowiednio wysokie pieniądze, np. 8500 zł netto, jednak albo w prywatnych placówkach opieki albo za granicą. Jednak Ci, którzy rozważają ścieżkę kariery, która daje spełnienie poprzez pomoc innym powinni wiedzieć, jakie są wymagania w takiej pracy.

Jakie wymagania należy spełnić?

W pracy opiekuna osób niepełnosprawnych i starszych niezwykle ważna jest znajomość anatomii, a także pierwszej pomocy. Dobrze jeśli osoba opiekująca się podopiecznym dodatkowo posiada wykształcenie medyczne. Pożądane są tu osoby z wykształceniem fizjoterapeuty czy pielęgniarki. Zresztą takie osoby z powodzeniem mogą łączyć pracę w dwóch zawodach, o ile opieka nie jest wielogodzinna. Bywa również, że osoba pełniące takie obowiązki zamieszkuje razem z podopiecznym w pokoju obok, aby być do stałej dyspozycji. Tak jest często w przypadku pracy za granicą, z przysługującym dniem wolnym, kiedy to rodzina przejmuje obowiązki.

Jakie są pożądane cechy opiekuna osób niepełnosprawnych i starszych?

Poza wiedzą merytoryczną i praktycznymi umiejętnościami potrzebne są cechy osobowościowe, które są pożądane w pracy opiekuna. Zatem niezbędna jest empatia. Ważna jest również cierpliwość, gdyż chory czy osoba starsza podobnie jak każdy miewa lepszy i gorszy nastrój. Opiekun powinien umieć organizować czas takiej osobie. Ważna jest aktywizacja intelektualna na różne sposoby. Osoby wykonujące taką pracę zgodnie uważają, że od osób niepełnosprawnych i starszych można się wiele nauczyć, często pogody ducha i radości z małych rzeczy.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.