Wiadomości z Bytomia

Opakowania inteligentne i ich znaczenie w procesie magazynowania

  • Dodano: 2023-08-09 10:45

Intensywny rozwój technologii przemysłowych przyniósł nam wiele przełomowych rozwiązań, z których to dziś korzystają logistyczni giganci na całym świecie. W dobie e-commerce firmy dbają o nieustanne ulepszanie procesu realizacji zamówień, zarówno od strony technicznej, jak i strategicznej. Jedną z koncepcji, o której w ostatnich latach często mówi się w branży logistycznej, są tak zwane opakowania inteligentne. Czym dokładnie się one charakteryzują i jakie potencjalne zastosowania się im przypisuje? W jaki sposób inteligentne opakowania mogłyby pomóc w usprawnieniu łańcucha dostaw i wydajniejszym zarządzaniu produktami? Podpowiadamy.

Opakowania inteligentne, czyli jakie?

Choć opakowania inteligentne nadal nie są powszechnie stosowane w przemyśle i logistyce, coraz częściej mówi się o nich w środowiskach branżowych ekspertów. To rozwiązanie ma połączyć tradycyjną funkcję opakowań z internetem rzeczy (IoT). Inteligentne pudełko nie tylko ochroni produkt przed kurzem, wilgocią czy innymi potencjalnie szkodliwymi czynnikami, lecz również dostarczy ważnych informacji na temat zawartości i pozwoli lepiej kontrolować przepływ towarów w magazynie.

Smart packaging funkcjonuje obecnie na rynku w dość prostej i podstawowej postaci. Zalicza się do niego na przykład pakunki oznakowane kodami QR lub innymi łatwo skanowalnymi identyfikatorami. W swojej zaawansowanej formie inteligentne opakowania mogą zawierać szereg czujników, które mogłyby reagować na stan produktów znajdujących się w ich wnętrzu lub zmiany w swoim środowisku. Bardziej nowoczesne realizacje tej technologii udostępniałyby możliwość przyznania jej dostępu do Bluetooth lub internetu, pozwalając na połączenie opakowań z magazynowym systemem informatycznym WMS.

Zalety i wady inteligentnych opakowań - czy to rozwiązanie sprawdzi się w magazynach?

W oczekiwaniu na erę opakowań inteligentnych warto zastanowić się, jakie korzyści oraz potencjalne negatywne skutki mogłoby przynieść takie rozwiązanie. Do zalet tej technologii z pewnością należałaby możliwość łatwego pobierania danych na temat produktów. Inteligentne opakowanie wyposażone w czujniki mogłoby na przykład poinformować nas, czy produkt spożywczy znajdujący się w jego wnętrzu nadal jest zdatny do zjedzenia. To pozwoliłoby walczyć z marnowaniem żywności i zapobiegać masowemu wyrzucaniu produktów zaraz po upływie deklarowanej na opakowaniu daty ważności. Integracja opakowań z systemem WMS znacznie uprościłaby kontrolę jakości, trzymanie pieczy nad przepływem towarów i proces kompletacji zamówień.

Jednym z wyzwań, które wiązałyby się z wdrażaniem tej technologii, byłaby konieczność dobrania systemu, który nie jest podatny na błędy czy fałszywe alarmy. Trzeba również pamiętać, że stosowania inteligentnych opakowań na większą skalę wymagałoby bardzo dużych nakładów finansowych, odznaczających się wzrostem końcowej ceny jednostkowej produktu.

Nowoczesne magazyny - gdy technologia i logistyka idą w parze

Na szczęście nie trzeba czekać na upowszechnienie się inteligentnych opakowań, bo już teraz móc skorzystać z bazujących na automatyce i cyfryzacji metod usprawniających łańcuch dostaw. Nowoczesne magazyny i inne obiekty tego rodzaju to przyszłość logistyki, dlatego już teraz decydują się na nie zarówno duże, jak i mniejsze firmy. W Polsce projektowaniem i budową zaawansowanych technologicznie obiektów logistycznych zajmuje się na przykład firma Panattoni. Dostępne w ofercie tego dewelopera powierzchnie na wynajem znajdziesz na przykład na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-do-wynajecia-w-kujawsko-pomorskim.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.