Wiadomości z Bytomia

Odkurzacze tradycyjne, bezworkowe czy z filtrem wodnym - jaki model wybrać?

  • Dodano: 2019-05-28 15:15

Odkurzanie to jedna z ważniejszych prac porządkowych w każdym mieszkaniu. Podłogi, po których chodzimy nie tylko my, ale i nasze zwierzaki, są narażone na ciągłe zabrudzenia i rozwijanie się na nich bakterii oraz roztoczy. Dlatego też tak ważne jest, by regularnie je sprzątać, co ułatwiają nam odkurzacze - jaki model wybrać, by cieszyć się najlepszymi efektami?

Wady i zalety odkurzacza tradycyjnego

Odkurzacze workowe to zdecydowanie najbardziej podstawowy model tego typu urządzeń. Idea tego rodzaju odkurzacza znana jest od kilkudziesięciu lat, a jedynie odświeżane są jego parametry oraz design. Do najważniejszych zalet tych sprzętów należy bardzo szeroki wybór rozmaitych modeli o zróżnicowanej mocy, a w związku z prostotą konstrukcji również niska cena zakupu. Jest także bardzo prosty w obsłudze i łatwy w przechowywaniu, ale nie jest pozbawiony wad. Nawet najlepszy odkurzacz workowy jest mało skuteczny w walce z roztoczami i alergenami - to co pochłonie może się bowiem łatwo przedostać z powrotem na zewnątrz. Co więcej, siła ssąca takich urządzeń maleje, gdy worek zaczyna się zapełniać, więc trzeba często wymieniać wkłady, co z kolei wpływa na koszty eksploatacji urządzenia. Jeśli natomiast odkurzacz ma worek tekstylny, jest nieodpowiedni dla alergików - opróżnianie takiego zbiornika wiąże się z silnym kontaktem z alergenami.

Odkurzacz bezworkowy - czy warto go mieć?

Odkurzacz bezworkowy, jak sama nazwa wskazuje, nie ma tradycyjnego wyciąganego wkładu na zabrudzenia, a specjalny pojemnik, w którym te się zbierają. Wyposażony jest najczęściej w filtr HEPA, dzięki któremu powietrze wracające do pomieszczenia jest wolne od roztoczy i alergenów, co z pewnością doceni każdy uczuleniowiec. Dużo łatwiejsze jest też opróżnianie zbiornika – warto pamiętać, aby regularnie myć go po wyrzuceniu odpadów! Choć takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne alergikom od tradycyjnych odkurzaczy workowych, nie powinno się ich narażać na opróżnianie i czyszczenie pojemnika na kurz. Jeśli więc masz alergię i mieszkasz sam, to również nie jest rozwiązanie dla Ciebie!

Kto doceni zalety odkurzaczy z filtrem wodnym?

Bardzo ciekawym i coraz częściej docenianym rozwiązaniem jest stosowanie odkurzaczy z filtrem wodnym. Zabrudzenia są zasysane wraz z powietrzem z pomieszczenia, po czym wpadają do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą, która zatrzymuje je wewnątrz urządzenia. Jednak aby mieć pewność, że do mieszkania nie wracają alergeny, roztocza i brud, powietrze jeszcze dodatkowo przepuszczane jest przez filtr. Takie odkurzanie sprzyja nie tylko walce z uczuleniami, ale i nawilżaniu powietrza - wszystko to sprawdza, że jest to wymarzony odkurzacz dla każdego alergika. Wadami tego typu urządzeń są natomiast wysoka cena oraz dość duże gabaryty, co z kolei niesie za sobą trudność w codziennym przechowywaniu i bardziej uciążliwe sprzątanie domów o dużej powierzchni.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Aleksandra T

    właśnie widok takiego kurzu mnie przeraża! jeste alergiczką i te wszystkie tradycyjne odkurzacze strasznie unoszą kurz i pył z podłogi do góry (co widać gł na meblach, kto ma ciemne szafki ten zrozumie...) ja mam roombę 980 i mega sobie chwalę. ma i dobre filtry i nie unosi kurzu. :)

  • nikola

    Najlepsze, są moim zdaniem roboty sprzątające. Mam roombę 605 i zadnego kłaczka kurzu na podłodze. Nawet w kuchni między krzesłami jest zawsze czysto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.