Wiadomości z Bytomia

Obróbka CNC: jak przekłada się na tempo i koszty produkcji?

  • Dodano: 2020-06-12 12:00, aktualizacja: 2020-12-02 11:35

Komputery przyspieszają wiele czynności – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Większość osób zapewne też wie, że znajdują zastosowanie w przemyśle, choć nie każdy dokładnie wie, w jaki sposób. Tymczasem komputery wykorzystywane są zarówno do przygotowania projektów, jak i przeprowadzenia symulacji, a w końcu – do sterowania maszynami produkcyjnymi.

 

Czym jest obróbka CNC?

Jedną z technologii produkcji z wykorzystaniem komputerów jest obróbka CNC. Polega ona na wprowadzeniu projektu do komputera sterującego narzędziem. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę maszyn do obróbki CNC muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, by właściwie zaprogramować maszynę, dobrać odpowiednie narzędzia, a w razie potrzeby przeprowadzić kalibrację.

Obróbka CNC zaczyna się od przygotowania projektu w programie typu CAD (Computer Aided Design – projektowanie wspomagane komputerowo). Pozwala to na dokładne określenie wszystkich wymiarów i kątów, które łatwo można przełożyć na instrukcje dla maszyn.

Jakie zastosowanie ma obróbka CNC?

Wykorzystanie komputerowo sterowanych narzędzi znacznie przyspiesza proces obróbki, a do tego pozwala osiągnąć dokładność, która wcześniej była niemożliwa. Z tego powodu obróbka CNC jest stosowana właściwie w każdej dziedzinie przemysłu.

Wykorzystanie obróbki CNC pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji, a to za sprawą łatwości przestawienia linii produkcyjnej. Co więcej istnieje wiele firm takich, jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/, które świadczą usługi CNC dla innych producentów. Pozwala im to na znaczne oszczędności, między innymi dzięki eliminacji konieczności zakupu własnych maszyn. Z kolei zakłady zajmujące się obróbką CNC często obsługują wielu klientów, dzięki czemu są w stanie w pełni wykorzystać sprzęt, jakim dysponują. Często jednak współpracują z konkretnymi producentami na stałe – mimo że projekty się zmieniają, to taka ciągłość współpracy zapewnia łatwiejszą komunikację. Poza tym zrozumiałe jest, że jeżeli dany zakład dostarczył produkty dobrej jakości, to producenci chętnie skorzystają z jego usług ponownie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.