Wiadomości z Bytomia

Najczęstsze problemy zdrowotne występujące podczas snu

  • Dodano: 2023-11-02 10:00

Zdrowy sen powinien być nieprzerwany i skutkować pełnią energii po przebudzeniu się. Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej obserwuje się różnego rodzaju zaburzenia snu. Jakie są najpopularniejsze i jak je zwalczać?

Nie od dziś wiadomo, że na komfort snu wpływa przede wszystkim podłoże, na jakim śpi człowiek. Dlatego rosnącą popularnością cieszą się materace kieszeniowe czy piankowe, które mogą złagodzić objawy wielu rodzajów zaburzeń snu. Które spośród nich występują najczęściej i czym się wyróżniają? Przeczytaj poniższy artykuł!

Parasomnie – nieprawidłowe zachowania podczas snu

Najczęściej u obserwowanych osób występuje parasomnia – co to dokładnie jest? Otóż terminem tym określa się szeroką grupę rozmaitych problemów zdrowotnych, których wspólnym mianownikiem jest obecność nieprawidłowych, niepożądanych zachowań w trakcie snu. Przykładowe schorzenia należące do parasomnii to:

  • somnambulizm – zwany potocznie lunatykowaniem, wyróżniający się wykonywaniem czynności ruchowych podczas snu, np. chodzeniem, jedzeniem, rozmową. Lunatyk po przebudzeniu się nie pamięta swoich zachowań;

  • paraliż senny – chwilowa utrata prawidłowej czynności mięśni podczas snu, najczęściej tuż po zaśnięciu lub podczas wybudzania się. Taka osoba nie jest w stanie się poruszyć, podobnie jak ma to miejsce przy klasycznym paraliżu;

  • katatrenia – zaburzenie snu polegające na wydawaniu głośnych jęków podczas spania;

  • zespół eksplodującej głowy – podczas zasypiania lub wybudzania się osoba doświadczająca tej parasomnii doświadcza nierzeczywistych, głośnych i krótkotrwałych dźwięków.

Udowodniono również, że właściwa higiena snu może w pewnym stopniu łagodzić objawy schorzeń z grona parasomnii. Na higienę snu wpływa m.in. odpowiednie przygotowanie ciała do odpoczynku nocnego (np. unikanie jedzenia tuż przed snem, wyciszenie się), jak również właściwa temperatura w sypialni, świeża pościel czy ergonomiczny, wygodny materac.

Sprawdź także: Jak prawidłowo wybrać materac do spania?

Dyssomnie – trudności z zasypianiem i wybudzaniem się

Drugą grupą zaburzeń snu są dyssomnie, obejmujące głównie trudności z zasypianiem bądź przebudzaniem się. Należą do nich przede wszystkim następujące schorzenia:

  • insomnia – zwana potocznie bezsennością. Charakteryzuje się trudnością w zaśnięciu oraz wczesnym wybudzaniem się, przez co dana osoba wciąż czuje zmęczenie i spadek energii;

  • hipersomnia – nadmierna senność pojawiająca się w ciągu dnia pomimo prawidłowej długości nocnego odpoczynku. Jej napady mogą pojawiać się np. podczas jazdy autem, co jest szczególnie niebezpieczne.

Pamiętaj, że zmiana materaca na ergonomiczny czy wprowadzenie zdrowych nawyków dnia codziennego jest kluczowym elementem podczas walki z zaburzeniami snu. Nie zastąpi to jednak wizyty u specjalisty. Może się bowiem okazać, że niektóre zaburzenia snu będą wymagać profesjonalnego leczenia za pomocą farmakoterapii. Jeśli problem utrzymuje się dłuższy czas, negatywnie wpływa na Twoje życie lub jest dla Ciebie wręcz zagrożeniem, udaj się do lekarza rodzinnego lub neurologa.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.