Wiadomości z Bytomia

Na ilu metrach można urządzić nowoczesny i funkcjonalny dom? 3 projekty

  • Dodano: 2019-12-09 16:15

Wybierając projekt domu, trzeba starannie przemyśleć, jaką budynek powinien mieć powierzchnię użytkową i ile pokoi ma się w nim znajdować. Wiadomo – teoretycznie im więcej, tym lepiej, ale też drożej. Trzeba zatem szukać kompromisów.

Jaka rodzina, takie potrzeby

Wiele zależy od obecnej (a w przypadku ludzi młodych także od przyszłej) liczebności rodziny i jej potrzeb. Uwzględnić trzeba nie tylko salon i sypialnie, ale też ewentualne pomieszczenia dodatkowe, jeśli na przykład ktoś chce mieć w domu własną, małą siłownię albo garderobę.

Na stronie https://www.domoweklimaty.pl znajduje się wiele gotowych projektów, w tym także domów tanich w budowie. Jak się okazuje, przy odpowiednim planowaniu nawet stosunkowo niewielka powierzchnia użytkowa może wiele pomieścić. Na przykład projekt pod nazwą Helios: dom ma zaledwie 107 mkw. powierzchni użytkowej, a znajduje się w nim ogromny salon z kuchnią oraz trzy pokoje plus pomieszczenie gospodarcze. Na parterze do dyspozycji jest dodatkowy pój i hal oraz toaleta i garderoba, a na piętrze balon dostępny z dwóch pokoi. Czego chcieć więcej?

Interesujący jest projekt Akord IV. Na 102 mkw. powierzchni użytkowej do dyspozycji jest salon plus cztery pokoje, spora kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki na każdej z kondygnacji z toaletami i spiżarnię. Jeden z pokoi znajduje się na parterze, toteż może służyć jako pokój gościnny albo gabinet lub pracownie.

Cztery pokoje plus salon z jadalnią, kotłownia, dwie łazienki garaż na dwa samochody – tyle na 140 mkw. powierzchni użytkowej mieści projekt pięknego domu Verona II. Jeden z pokoi na piętrze uzupełnia garderoba. Nie trzeba więc ogromnych przestrzeni, by zapewnić komfort zamieszkania całej rodzinie.

Liczy się sztuka kompromisu

Wybierając projekt, warto pamiętać, że im większa powierzchnia zabudowy, tym większa potrzebna jest działka, zwłaszcza jeśli ma to być dom z ogrodem. Z kolei im większa powierzchnia użytkowa i kubatura budynku, tym więcej jest do ogrzania i sprzątania. Pod uwagę trzeba brać zarówno koszt budowy, jak i przyszłe koszty utrzymania – należy je dostosować nie tylko do swoich potrzeb, ale i możliwości finansowych. Liczebność rodziny zamieszkującej dany budynek może się zmieniać – o tym także warto pamiętać.

Oprócz projektu niezbędny jest kosztorys

W dobrej pracowni architektonicznej zamówić można nie tylko projekt, ale i kosztorys budowy sporządzony na podstawie aktualnych cen. Można oczywiście spróbować obliczyć koszty samodzielnie, ale fachowcy zrobią to lepiej. Więcej na ten temat zawiera tekst „Jak wykonać kosztorys budowlany domu i czy warto robić to samemu?”. Podano tam między innymi, co powinien obejmować kosztorys obejmujący wszystkie etapy budowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.