Wiadomości z Bytomia

Na czym polega psychoterapia par i rodzin?

  • Dodano: 2020-02-19 12:45

Nie ulega wątpliwości, że problemy osobiste przekładają się na relacje z najbliższymi. Dlatego nie powinniśmy o tym zapominać, gdy stres czy kłopoty w pracy będą brać nad nami górę. Pomocna wówczas może okazać się psychoterapia par i rodzin. Na czym one polegają?

Czym jest psychoterapia rodzinna?

Jest to metoda systemowa, która polega na pracy psychoterapeuty z członkami rodziny. Pamiętajmy, że sposób, w jaki funkcjonuje człowiek i jak przeżywa różnego rodzaju problemy, wynika ze środowiska, w którym żyje. Kontekst ten jest niezwykle ważny. Naturalne jest bowiem przenoszenie swojego nastroju na innych. Jeśli więc u jednego z domowników pojawią się zaburzenia, to może okazać się, że terapii potrzebuje cała rodzina. Musi ona bowiem zrozumieć, jakie procesy emocjonalne zachodzą w rodzinie i jak dążyć do poprawy relacji. Psychoterapia rodzinna musi być prowadzona zgodnie z rytmem rodziny. Każda jest przecież inna, co sprawia, że wymaga indywidualnego systemu pracy.

Psychoterapia par – gdzie możemy jej szukać?

Z psychoterapii mogą skorzystać nie tylko rodziny zmagające się z problemami zaburzeń. To także szansa dla par, które przeżywają trudności i konflikty. Tego rodzaju spotkania mogą im pomóc lepiej poznać i zrozumieć siebie, a co za tym idzie – także swój związek. Psychoterapia par pomaga zlokalizować źródło trudności i spróbować je przełamać. Może to dotyczyć postawy małżonków, sposobów porozumiewania się, czy zachowań prowadzących do powstawania konfliktów. Psychoterapia par jest szansą na uratowanie związku i poprawę jakości relacji. Poradnie udzielające takiego wsparcia znajdziesz w internecie. Jedna z nich jest dostępna chociażby tutaj http://psychiatrzy.pl/. Tego typu psychoterapia zaczyna się od serii spotkań zwanych konsultacjami. Pozwolą one określić plan współpracy z terapeutą. Nie wszystkie spotkania jednak są prowadzone w grupach. Psychoterapia par i rodzin obejmuje bowiem także spotkania indywidualne. Warto więc spróbować takiego rozwiązania. Skorzystanie z takiej formy pomocy może odmienić nasze życie o 180 stopni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.