Wiadomości z Bytomia

Kolumna klasyczna a kolumna Aabratek – jaka jest między nimi różnica?

  • Dodano: 2024-01-31 13:45

Kolumna rektyfikacyjna jest przeznaczona do produkcji mocnego alkoholu wysokiej jakości. Występuje w różnych rozmiarach, co ma wpływ na tempo produkcji oraz jakość destylatu, a oprócz modeli klasycznych można też spotkać kolumny o odmiennej budowie, jak model Aabratek, z charakterystyczną, pochyloną głowicą.

Jak wygląda destylacja na kolumnę rektyfikacyjnej?

Standardowa aparatura do bimbru służy do odparowywania cieczy i jej skraplania, co pozwala uzyskać destylat o wysokim stężeniu alkoholu. Kolumna rektyfikacyjna jest tak zaprojektowana, aby udało się dojść do mocy 96 procent, pozbawiając także alkohol jakiegokolwiek smaku i aromatu. Jest to proces inny od tego, który zachodzi na destylatorze Pot-Still – w tym przypadku mamy do czynienia z destylacją prostą, podczas której powstają alkohole o dużo mniejszej mocy, ale za to z głębokim smakiem i silnym aromatem.

Kolumna, aby osiągnąć tak dobry wynik i wyprodukować czysty spirytus 96 procent, musi być odpowiednio zbudowana, z wysokiej jakości miedzi i starannie dobranych akcesoriów. Przed zakupem kolumny warto sprawdzić jej parametry, przede wszystkim wydajność oraz tempo odbioru, dobrze też, aby można było ją indywidualnie skonfigurować, stosownie do własnych preferencji.

Jak wygląda kolumna Aabratek?

Klasyczna kolumna rektyfikacyjna, dostępna np. na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, ma prostą, wysoką kolumnę – najlepsze wyniki osiąga się na sprzęcie o wysokości minimum 120-140 cm. Nie wszędzie jednak da się ustawić sprzęt takich rozmiarów, dlatego powstał model Aabratek, który różni się tym, że jego głowica jest pochylona pod kątem 100-110 stopni, dzięki czemu możliwe jest obniżenie wysokości aparatury o nawet 35 cm. Więcej o tego typu sprzęcie: dobrydestylator.pl.

Czy budowa kolumny Aabratek wpływa na jakość alkoholu?

Zmiana w konstrukcji kolumny rektyfikacyjnej ułatwia użytkowanie, natomiast sam proces rektyfikacji się nie zmienia – wszystko przebiega dokładnie tak samo jak na kolumnie klasycznej. Kolumna klasyczna i kolumna Aabratek o tej samej średnicy mają identyczne parametry i tempo odbioru.

Spirytus wyprodukowany na modelu Aabratek będzie mieć taki sam smak oraz moc jak ten z kolumny klasycznej, niemniej należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie sprzętu – pochylona głowica często powoduje ciążenie sprzętu w jedną stronę, a to negatywnie wpływa na jego stabilność.
 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.