Podczas zagranicznych podróży pomocna może się okazać karta EKUZ, dzięki której można liczyć na darmowe leczenie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż niektóre usługi medyczne mogą się wiązać z opłatami, więc w określonych krajach wciąż można wtedy wrócić do Polski z wysokimi rachunkami do zapłacenia. O czym warto wiedzieć w kontekście EKUZ?
Czym jest i jak działa karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, który poświadcza, że osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia są objęte ochroną medyczną także na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach członkowskich EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii). Osoby wybierające się na Ukrainę muszą jednak pamiętać o tym, iż EKUZ nie obowiązuje w tym kraju. Dzięki tej karcie osoby wybierające się za granicę mogą tam korzystać z podstawowej opieki medycznej. Nie oznacza to jednak, że udając się za granicę można być wtedy spokojnym o leczenie bez żadnych dodatkowych kosztów. Co warto wiedzieć, kartę wyrobisz przez internet – EKUZ online więcej na https://ekuz.com.pl/.
Zależnie od danego kraju, niektóre usługi w zakresie leczenia wciąż mogą być płatne i często okazują się to być pokaźne sumy, zwłaszcza, gdy musi być wykorzystany specjalistyczny sprzęt. Sama karta jest mimo wszystko przydatna, zwłaszcza, że jej wyrobienie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wysyłając taki dokument do oddziału NFZ. Po przyjęciu wniosku, karta będzie do odebrania w oddziale NFZ lub na poczcie, jeżeli wyraziło się taką chęć podczas wnioskowania o wydanie karty. Jeśli mieszkasz w Bytomiu, szczegółowe instrukcje znajdziesz tutaj – https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bytomiu/.
Czego nie obejmuje EKUZ?
Przede wszystkim należy pamiętać, że EKUZ obejmuje jedynie leczenie w placówkach publicznych, więc za wizyty w prywatnych gabinetach trzeba już oczywiście płacić z własnej kieszeni. Dodatkowo w wielu krajach nie wszystkie koszty leczenia będą pokryte z takiego ubezpieczenia. W niektórych miejscach darmowe są tylko podstawowe usługi, takie jak pomoc lekarza pierwszego kontaktu czy pomoc ambulatoryjna. Za niektóre zabiegi można zatem otrzymać rachunek, a w niektórych państwach z EKUZ refundowana jest określona część kosztów leczenia, a resztę musi pokryć pacjent. Przed podróżą warto zatem sprawdzić jakie zabiegi są w danym kraju bezpłatne.
Co ważne, EKUZ nie obejmuje również kosztów akcji ratowniczych (w górach) oraz transportu medycznego do Polski (helikopterem czy karetką). Z myślą o takich wyjazdach warto zatem pomyśleć o dodatkowym wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, dzięki czemu można być w pełni spokojnym o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą.