Wiadomości z Bytomia

Kamperem w świat - na jakie wydatki trzeba się przygotować?

  • Dodano: 2018-09-25 15:45

Podróżowanie kamperem staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Bierzemy przykład z krajów takich jak Niemcy, Holandia czy Stany Zjednoczone, gdzie zwiedzanie świata z domem na czterech kółkach nie jest już niczym dziwnym. Całkowita niezależność związana z jazdą z przyczepą kempingową czy kamperem niestety nie należy do najtańszych przyjemności. Koszt takiego wyjazdu może być bardzo zbliżony do ceny wycieczki zorganizowanej, wykupionej w biurze podróży. Sprawdź, ile kosztuje podróżowanie kamperem.

Wynajem lub zakup kampera

Zacznijmy od najważniejszego, czyli wypożyczenia lub kupna samochodu kempingowego. Ceny pełnego komfortu jazdy własnym pojazdem są mocno zróżnicowane i wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się kupić nowe auto czy używane. Jeśli będziemy chcieli nabyć samochód z rynku wtórnego czeka nas wydatek rzędu 20-50 tysięcy złotych, w momencie, gdy zamarzy nam się nowy kamper – cena ta może podskoczyć nawet kilkukrotnie, bowiem zakup samochodu z salonu to koszt około 200 tysięcy złotych.

Ale nie wszyscy chcą kupować tego typu pojazd, są i tacy, którzy wolą go wynająć. Oferty wypożyczalni samochodów kempingowych są różne, a na cenę wynajmu ma wpływ bardzo wiele czynników. Koszt wypożyczenia samochodu w wersji podstawowej poza sezonem typu Pilote Foxy Van 630J to około 200-300 złotych za dobę, natomiast dobowy koszt najmu luksusowego modelu w sezonie takiego jak Pilote G740GJ może wynieść nawet 850 złotych.

Koszty ubezpieczenia

Obowiązkiem każdego właściciela kampera jest wykupienie ubezpieczenia AC i OC. Nie dotyczy to osób, które samochód kempingowy zdecydują się wypożyczyć. Dobrze jest jednak rozszerzyć podstawowy pakiet ubezpieczeń o polisę Assitance i NNW, żeby zabezpieczyć się od wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą spotkać nas na drodze. Koszt pakietu OC i AC dla kampera, w zależności od marki, modelu, stanu technicznego i wielu innych czynników to wydatek rzędu 2500 złotych. W wersji rozszerzonej może kosztować jeszcze więcej.

Przykładowe ubezpieczenie dla kampera znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Do wydatków z tytułu wynajmu lub zakupu kampera i jego ubezpieczenia doliczyć trzeba jeszcze koszty paliwa oraz serwisu, ceny kempingów, a także opłaty drogowe. Oczywiście raczej nie uda nam się precyzyjnie przewidzieć wszystkich kosztów, ale takie szacowanie przygotuje nas na wydatki, jakie czekają nas w podróży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.