Wiadomości z Bytomia

Jakie są warunki kredytu hipotecznego?

 • Dodano: 2020-12-01 18:00

 Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny oraz czym jest ranking kredytów hipotecznych. 

Czym jest kredyt hipoteczny? 

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem branym w celu zakupu mieszkania, czy domu. Zabezpieczeniem dla banku jest dana nieruchomość, która została zakupiona. Warto również skorzystać z takich narzędzi jak porównywarka kredytów gotówkowych direct.money.pl. Do elementów kredytu hipotecznego wlicza się:

 • kredyt mieszkaniowy,
 • kredyt budowlany-hipoteczny,
 • kredyt konsolidacyjny,
 • pożyczkę hipoteczną.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Kredyt hipoteczny konsolidacyjny to nic innego jak połączenie ze sobą posiadanych kredytów w jeden. Klient spłaca wtedy jedno zobowiązanie i jedną ratę, a nie każdego kredytu z osobna. Celem kredytu hipotecznego refinansowanego jest spłata wcześniej zaciągniętego kredytu na lepszych warunkach niż w poprzednim zobowiązaniu. Z kolei pożyczka hipoteczna daje możliwość uzyskania środków na dowolnie wybrany cel z zabezpieczeniem. Może mieć ona postać hipoteki ustanowionej na nieruchomości danej osoby.

Kredyt hipoteczny online na Direct Money to możliwość porównania ofert kredytowych i znalezienie tej najlepszej dla siebie. Więcej o rankingach przeczytasz w akapicie poniżej.

Koszty, które wiążą się z kredytem hipotecznym

Decydując się na kredyt, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zalicza się do nich:

 • Prowizję bankową
 • Koszt ustanowienia hipoteki (zostają one wpisane w księdze wieczyste)
 • Koszty notarialne
 • Koszt założenia księgi wieczystej dla nieruchomości 
 • Ubezpieczenie od zdarzeń losowych łącznie z cesją praw z polisy na bank, który podejmuje kredyt (jest to niezbędne na cały okres podczas kredytu w odróżnieniu od ubezpieczenia kredytu. Obowiązuje ono tylko do momentu ustanowienia hipoteki)
 • Ubezpieczenie na życie z cesją na rzecz banku, to rozwiązanie, które bardzo często stosują banki
 • Całkowity koszt kredytu – jest sumą wszystkich kosztów, które wiążą się z kredytem
 • Prowizję za spłatę przed terminem

Ranking kredytów hipotecznych

Decydując się na kredyt hipoteczny, niezbędne jest porównanie ofert kredytowych. Pierwszym z kryteriów w takich rankingach jest obliczenie hipotetycznej sumy do spłaty.

Kolejną zmienną specyficzną dla różnych banków jest wysokość wkładu własnego. W tym momencie banki przeważnie wymagają wkładu własnego na minimalnym poziomie 20%. Patrząc na całościową kwotę kredytu z pewnością nie jest to mała kwota. Przykładowo biorąc od banku 400 000 złotych, trzeba liczyć się ze spłatą kredytu na poziomie 80 tysięcy. Zależność jest prosta im większa kwota wkładu własnego, tym wyższy koszt całkowity. Przy wysokim wkładzie własnym można mówić o dobrym zabezpieczeniu przy stosunkowo niskiej zdolności kredytowej. Nie trzeba się wtedy obawiać, że stosunkowo niskie zarobki lub stosunkowo wysokie koszty życia, będą przyczyną tego, że bank odrzuci wniosek klienta o kredyt hipoteczny. Istnieje wiele takich osób, które zmaga się z tym problemem. 

Podczas porównywania ofert kredytów warto zwrócić uwagę na czynnik, jakim jest RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dzięki temu można określić całkowity koszt spłaty kredytu.  

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w rankingu jest prowizja. Można znaleźć oferty, gdzie wynosi ona 0%. Trzecim aspektem jest oprocentowanie.

W rankingu na początek listopada w pierwszej trójce plasują się oferty: 

 • PKO BP kredyt mieszkaniowy - oferta Własny Kąt
 • ING Bank Śląski kredyt hipoteczny
 • Bank Millennium kredyt hipoteczny

Przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać każdą z podpisywanych umów. 

Czy macie już jakieś doświadczenia z kredytem hipotecznym? 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.