Wiadomości z Bytomia

Jakie informacje są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa?

  • Dodano: 2022-10-28 09:00, aktualizacja: 2022-10-31 06:07

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze będzie wiązało się z gromadzeniem różnych informacji. Spora ich część musi być objęta tajemnicą ze względu na konieczność ochrony interesów firmy. Jakie informacje mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa i jakie czynności w tym celu należy podjąć?

Tajemnica przedsiębiorstwa

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r.  o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

Jak wynika z powyższego tajemnica przedsiębiorstwa może dotyczyć różnego rodzaju informacji, choć najważniejsze jest, aby miały one kluczowe znaczenie dla prowadzenia danej działalności gospodarczej. W ramach tajemnicy przedsiębiorstwa bardzo często pojawia się szeroko rozumiane know-how, a więc model biznesowy danej firmy oraz sposób produkcji określonych towarów lub świadczenia usług. Wszystko to co przyczynia się do rentowności przedsiębiorstwa i jest w unikalne może zostać objęte omawianą tajemnicą. Pamiętajmy jednak, że dany zakres informacji nie zostaje objęty ochroną prawną z racji samej unikalności. Przedsiębiorca musi sam podjąć środki zmierzające do ochrony jego zasobów informacyjnych.

Co uznajemy za tajemnicę przedsiębiorstwa?

Zgodnie z wyrokiem KIO z 21 stycznia 2022 r. (sygn. akt KIO 18/22) Aby wykazać skuteczność zastrzeżenia informacji, Przystępujący zobowiązany jest wykazać łączne wystąpienie następujących przesłanek definicji legalnej tajemnicy przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:
1. informacje mają charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny przedsiębiorstwa lub inny posiadający wartość gospodarczą,
2. informacje jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób,
3. uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

Przesłanka „posiadający wartość gospodarczą” odnosi się nie tylko do informacji „innej”, ale także informacji technicznej, technologicznej i organizacyjnej. Nie wystarcza więc stwierdzenie, że dana informacja ma charakter techniczny, technologiczny czy organizacyjny, ale musi także ona przedstawiać pewną wartość gospodarczą dla wykonawcy właśnie z tego powodu, że pozostanie poufna. Taka informacja może być dla wykonawcy źródłem jakichś zysków lub pozwalać mu na zaoszczędzenie określonych kosztów.

Badaniu przez Izbę podlega czynność Zamawiającego polegająca na ocenie przedstawionego przez wykonawcę uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, Izba nie docieka natomiast, czy zastrzeżone informacje obiektywnie stanowią lub mogą stanowić informacje podlegające ochronie. Nie jest rolą Zamawiającego ocena, czy określone informacje mogą potencjalnie stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, zadaniem Zamawiającego jest natomiast zbadanie, czy wykonawca należycie uzasadnił zastrzeżenie informacji, gdyż to jakość tego uzasadnienia decyduje o tym, czy w jawnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego określone informacje mogą pozostać niejawne.

Nie każda poufna informacja może być uznana za tajemnicę przedsiębiorstwa, decydujące znaczenie ma w tym zakresie właściciel firmy. Informację poufną można uznać za tajemnicę, kiedy przedsiębiorca ma wolę, by pozostała ona tajemnicą dla pewnych kół odbiorców, konkurentów, wola ta dla innych osób musi być rozpoznawalna.

Ustawodawca nie przesądził przy tym, jakie to mianowicie mają być działania. W konsekwencji zatem każdy sposób działania, który wskazuje, że określone informacje są traktowane jako poufne, będzie stanowić realizację omawianego zalecenia ustawowego. Z tego względu ustawowe wymaganie podjęcia niezbędnych działań spełni także podjęcie pewnych czynności dorozumianych, jak np. zastrzeżenie poufności informacji i dopuszczenie do informacji jedynie wąskiego kręgu pracowników. W konkretnych okolicznościach o obowiązku dochowania tajemnicy może przesądzać sam charakter informacji w powiązaniu z poziomem wiedzy zawodowej osób, które weszły w ich posiadanie.

Ochronie jako tajemnica przedsiębiorcy podlegają nie tylko informacje techniczne i technologiczne, ale także informacje organizacyjne i inne. Zamierzenia inwestycyjne będące przedmiotem studiów wykonalności niewątpliwie mieszczą się w zakresie takich informacji, które przedsiębiorca ma prawo zachować w poufności. Nie ma zatem znaczenia, że Spółka nie jest wytwórcą technologii realizacji projektu, które pojawiają się w studiach wykonalności (ma nabyć te technologie od innych podmiotów, w ramach realizacji projektu). Jeszcze raz trzeba podkreślić, że istotną wartość dla przedsiębiorcy ma całe studium wykonalności, jako szczególny dokument, przygotowany specjalnie dla tego przedsiębiorcy, w związku z jego zamierzeniami inwestycyjnymi.

Autor: LawMedia, źródło: kancelariaTMH.pl

Polecamy również:

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.