Wiadomości z Bytomia

Jak zrezygnować z ubezpieczenia samochodu?

  • Dodano: 2021-10-25 09:15

Każdy właściciel samochodu jest obowiązany posiadać umowę ubezpieczenia OC. Jednak taka umowa nie jest zawierana raz na zawsze. Jeśli chcesz to możesz zmienić ubezpieczyciela. Jednak do tego jest potrzebne wypowiedzenie umowy OC. Jak zrobić to skutecznie, a co najważniejsze zgodnie z prawem? Jeśli chcesz znać odpowiedź na to pytanie to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Wypowiedzenie OC na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Przepisy określają kto musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. W ustawie zapisano w jakich przypadkach można wypowiedzieć umowę OC. Jest to istotna sprawa, bo przepisy mówią też o ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym, który ściga osoby, którym skończyło się ubezpieczenie OC samochodu, a nie mają aktualnej umowy ubezpieczeniowej. Kary za brak ubezpieczenia powiązane są z minimalnym wynagrodzeniem, które co roku rośnie. Dla osób, które w ogóle nie mają ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 14 dni taka kara wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Dlatego jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC to warto zrobić to zgodnie z obowiązującym prawem. Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki w postaci kary z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego albo konieczności opłaty ubezpieczenia OC w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych naraz.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Przepisy określają, że takie wypowiedzenie musi zostać skutecznie dostarczone do ubezpieczyciela. Co to oznacza w praktyce? Jedną z możliwości jest wysłanie wypowiedzenia umowy na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz ubezpieczony pojazd. Najlepiej jest to zrobić listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, żeby mieć dowód dostarczenia wypowiedzenia OC. W niektórych przypadkach wypowiedzenie możesz też złożyć na stronie internetowej ubezpieczyciela, o ile udostępnia taką opcję. Czasami taki wypowiedzenie można też wysłać na mailowy adres firmy ubezpieczeniowej. Jak jeszcze możesz złożyć wypowiedzenie OC? Podczas wizyty u agenta ubezpieczeniowego też wypowiesz umowę ubezpieczenia. Jednak musisz wtedy sprawdzić czy dany agent może reprezentować towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz zawartą polisę OC. Wypowiedzenie umowy to poważna sprawa, więc lepiej dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty z tym związane. Możesz to zrobić na stronie https://wypowiadamoc.pl/, gdzie znajdziesz wskazówki pomocne w wypowiedzeniu OC.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC to musisz pamiętać, że nie możesz tego zrobić wtedy kiedy tylko chcesz. Na pewno jest to potrzebne wtedy, gdy chcesz zmienić ubezpieczyciela. Jest to ważne jeśli nie chcesz by dotychczasowa polisa OC przedłużyła się na kolejny rok. Żeby tak się nie stało musisz ją wypowiedzieć co najmniej na dzień przed jej końcem. Tylko takie działanie pozwoli Ci na skuteczne wypowiedzenie umowy i zmianę ubezpieczyciela. W przeciwnym razie mogłoby się okazać, że będziesz musiał opłacać dwie polisy OC. Co prawda można później rozwiązać ten problem, ale przez pewien czas będziesz musiał ponosić niepotrzebne wydatki na dwie polisy. Umowa ubezpieczenia może być też rozwiązana w przypadku wyrejestrowania pojazdu. To też jest podstawa do wypowiedzenia umowy OC.

Co jest potrzebne do wypowiedzenia umowy OC?

Najlepiej jest mieć jakiś wzór wypowiedzenia umowy OC. Jeśli chcesz wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia to możesz skorzystać ze strony https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-proama, gdzie znajdziesz praktyczne wzory, które Ci w tym pomogą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.