Wiadomości z Bytomia

Jak zaaranżować okna przez które nie widać wnętrza

  • Dodano: 2020-02-26 13:15

Aranżacja okna to sztuka w dużej mierze uzależniona od warunków zewnętrznych. Inaczej dekoruje się okno, wychodzące na ulicę, inaczej to zapewniające maksimum prywatności. Podpowiadamy, jak zaaranżować okno, przez które nie widać wnętrza.

Jak dekoracyjnie upiąć firanki

Jeśli okno nie wychodzi na ulicę ani sąsiedni budynek, nie musimy się martwić, że ktoś przez nie zajrzy. W takim wypadku firanki pełnią raczej funkcję dekoracyjną, nie wiesza się ich z myślą o zapewnieniu prywatności. Można więc przesłonić firanką całe okno lub tylko jego część. Bardzo dekoracyjnym rozwiązaniem jest upięcie firanek w połowie po obu stronach okna. Wówczas tkanina firanowa tworzy dekoracyjne łuki, które co prawda odsłaniają sporą część okna, ale dodatkowo wpuszczają do domu więcej światła. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przewiązanie firanki w połowie taśmą i uzyskanie kształtu klepsydry. Takie upięcie odsłania boczne fragmenty okna i jest polecane w tych wnętrzach, w których można spiąć w ten sposób kilka firanek.

W kuchni można powiesić tzw. zazdrostki, czyli krótkie firanki przesłaniające tylko fragment powierzchni okna, zazwyczaj ten dolny.

Okna bez firanek

To coraz częściej spotykane rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby przesadnej dbałości o prywatność. Firanki, mimo iż bardzo ładne, często ograniczają dopływ światła słonecznego, przesłaniają widok z okna, zabierają cenne centymetry, szczególnie w niedużych pomieszczeniach. Brak firanek, który kiedyś kojarzył się z wnętrzem nieuporządkowanym, nie do końca urządzonym, dziś jest przyjmowany jako coś naturalnego. Zamiast klasycznych firanek można zresztą uszyć rolety rzymskie z tkaniny firanowej i opuścić je tylko wówczas, gdy naprawdę jest taka potrzeba. Innym sposobem na uniknięcie wieszania firanek są folie matujące, które przykleja się na okna. Dzięki nim do pomieszczenia przedostaje się światło, ale nie można do niego zajrzeć.

Zasłony czy rolety rzymskie

Zasłanianie okien na noc wynika nie tylko z chęci zapewnienia sobie intymności, ale też poczucia bezpieczeństwa. Na ogół czujemy się nieswojo, jeśli za oknem widać ciemność. Myśl, że ktoś może się ukrywać i podglądać, chociaż nielogiczna, często czai się z tyłu głowy. Kolejnym powodem zasłaniania okien na noc są wczesne poranki i słońce, które zakłóca sen. To problem szczególnie w tych sypialniach, których okna wychodzą na wschód.

Wybór między roletami rzymskimi i zasłonami podyktowany jest stylem wnętrza, wielkością pomieszczenia i osobistymi preferencjami. Na pewno zaletą rolet jest możliwość przesłonięcia dowolnej części okna, natomiast zasłony uważa się za bardziej dekoracyjne rozwiązanie, polecane zwłaszcza do salonów.

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc to rozwiązanie widywane głównie w nowocześnie i minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Dwie równolegle ustawione warstwy materiału, które można względem siebie przesuwać, pozwalają na regulowanie dopływu światła do pomieszczenia. W nocy można całkowicie zasłonić okno, w dzień ustawić transparentne pasy w jednej linii, co umożliwi wpuszczenie do domu słońca. Rolety dzień-noc często zestawiane są z zasłonami lub roletami rzymskimi. Taki zabieg pomaga wizualnie ocieplić wnętrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.