Wiadomości z Bytomia

Jak wygląda proces rekrutacyjny krok po kroku?

  • Dodano: 2020-02-11 18:00

Otwarcie rekrutacji w firmie zawsze ma uporządkowany, z góry ustalony i zatwierdzony charakter. Kandydując na stanowisko, przejdziemy przez kilka etapów, których celem jest wyselekcjonowanie najlepszych pracowników. Jaka jest droga kandydata od sporządzenia CV przez objęcie wakatu? 

Pierwszym krokiem do zdobycia nowej pracy jest uważne śledzenie portali rekrutacyjnych oraz ogłoszeń na stronach firmowych. W pierwszym przypadku możemy selekcjonować ogłoszenia po stanowiskach, regionach lub oferowanych zarobkach, w drugim zaś mamy przedstawione zbiorczo wszystkie wakaty danej firmy.

Kiedy znajdziemy już ogłoszenia, na które chcemy odpowiedzieć, musimy przygotować komplet wymaganych dokumentów: w tym obowiązkowego CV, listu motywacyjnego oraz ewentualnych certyfikatów lub zaświadczeń o odbytych kursach. Niektóre stanowiska – szczególnie te, gdzie pracownik ma do czynienia z przedmiotami niebezpiecznymi lub znaczną ilością gotówki – mogą wymagać również zaświadczenia o niekaralności.

Po wysłaniu CV oczekujemy na telefon ze strony pracodawcy. Gdy zadzwoni do nas rekruter, mogą zdarzyć się dwie rzeczy: pracodawca zaprosi nas na rozmowę rekrutacyjną lub firma (co jest popularne w międzynarodowych korporacjach) poprosi nas o rejestrację na wewnętrznym portalu rekrutacyjnym, gdzie odbędą się egzaminy wstępne z wymaganych kompetencji i padnie pytanie o stawkę brutto netto jakiej oczekujemy. Po odbyciu testów możemy otrzymać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

Rozmowa rekrutacyjna jest najczęściej ostatnim i decydującym momentem w kwestii naszego ewentualnego zatrudnienia. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się, weryfikacja posiadanej wiedzy oraz próba przewidzenia pytań, które mogą paść na tym etapie. Dobre wrażenie i odzwierciedlenie naszych kompetencji podczas rozmowy stanowią klucz do sukcesu. Po tym etapie następuje decyzja o naszym przyjęciu bądź też o odrzuceniu naszej kandydatury.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.