Wiadomości z Bytomia

Inteligenty dom dla każdego - 4 rzeczy, które warto wiedzieć!

  • Dodano: 2020-04-21 11:00

Inteligentny dom jest symbolem nowoczesności i rozwoju technologii. Rozwiązania, które oferuje, w znacznym stopniu wpływają na poziom życiu, niejednokrotnie wykonując za nas proste czynności, na które dotychczas marnowaliśmy czas. Nie wszyscy jednak wiedzą, że inteligentny dom to nie tylko nowoczesne budynki. Bynajmniej! Praktycznie każdy dom czy mieszkanie krok po kroku można zamienić w wymarzoną wersję smart. Nie czekaj i dowiedz się już teraz, jak to zrobić!

  1. Podstawowe wyposażenie.
  2. Wysoka jakość.
  3. Zabezpieczenie.
  4. Szeroki wybór.

Do niedawna jedynie na filmach science fiction mogliśmy podziwiać urządzenia sterowane przez człowieka bez bezpośredniego kontaktu z nim. Lampy, odtwarzacze muzyki, zraszacze ogrodowe, a nawet piece czy kuchenki – nic takiego już dzisiaj nas nie dziwi. Jak jednak przejść od teorii do praktyki i samemu zacząć używać najnowszych rozwiązań, jakie daje nam nauka? Okazuje się, że bardzo prosto...

Podstawowe wyposażenie

By rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem, wcale nie musimy przerabiać go od fundamentów po dach. Zmiany można wprowadzać stopniowo, zaczynając nawet od zwykłej wtyczki do gniazdka, którą sterujemy za pomocą Wi-Fi. I choć po zakupie jednego takiego urządzenia, trudno nazwać nasz dom inteligentnym, na pewno jest to dobry początek. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby rozbudowywać naszą infrastrukturę o kolejne akcesoria, jak np. sterownik do rolet, włącznik światła czy nawet termostat.

Wysoka jakość

Warto pamiętać, że sprzęty, które kupujemy, powinny być jak najlepszej jakości. Nietrudno sobie wyobrazić irytację, jaka by nas ogarnęła, w momencie, gdy przestaje funkcjonować sterownik odpowiedzialny za otwieranie bramy wjazdowej, a nam wyjątkowo spieszy się do domu. Dlatego też warto wybierać sprawdzonych i pewnych producentów, których najlepiej szukać na podstawie szerokich opinii innych klientów. Jest to najprostszy i najszybszy sposób. Bo o ile wymiana wtyczki do gniazdka nie będzie kosztowała nas zbyt wiele zachodu, o tyle wadliwy termostat potrafi napsuć krwi.

Zabezpieczenie

Żeby nasz dom był prawdziwie inteligenty, musimy pamiętać również o bezpieczeństwie. I nie chodzi tu o fizyczne zabezpieczenie nieruchomości, a o wirtualne, cyfrowe. Zdarzają się przypadki, w których hakerzy, za pomocą złośliwego oprogramowania, włamują się do systemów inteligentnego domu, niespodziewanie uruchamiając różne urządzenia lub nawet całkowicie je niszcząc. Dlatego też bezwzględnie należy się zabezpieczyć. W pierwszej kolejności nasza sieć bezprzewodowa (złożona z jednego lub więcej routerów) musi być zabezpieczona silnym hasłem – wielkie, małe litery, cyfry i znaki specjalne to konieczność. Sprzęt musi również być zaktualizowany do najnowszej wersji. Musimy także pamiętać, żeby urządzenie, z którego łączymy się z naszym inteligentnym domem, posiadało oprogramowanie antywirusowe, a same operacje wykonywać jedynie z pewnych i sprawdzonych sieci niepublicznych.

Szeroki wybór

Jak zostało już wspomniane, wybór wyposażenia do inteligentnego domu mamy bardzo szeroki. Co istotne, wcale nie musimy się ograniczać do jednego producenta! Wiele różnych urządzeń może ze sobą współgrać lub po prostu działać bez wzajemnego zakłócania się. W takim przypadku sterowanie będzie przeprowadzana z dwóch różnych aplikacji na naszym smartfonie czy tablecie. Kupować warto w sprawdzonych i renomowanych miejscach. A takim zapewne jest popularna strona https://allegro.pl/strefa/inteligentny-dom. To tam znajdziemy szeroki wybór akcesoriów do naszego inteligentnego domu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.