Wiadomości z Bytomia

Filtry przemysłowe - co należy wiedzieć?

 • Dodano: 2022-05-19 06:15, aktualizacja: 2023-03-13 09:46

Filtry powietrza stosowane w przemyśle mają chronić zdrowie pracowników, środowisko i produkowane towary przed zanieczyszczeniami.

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele filtrów przemysłowych różniących się od siebie kształtem, właściwościami, miejscem zastosowania i cenami. Osoby, które nie są zainteresowane tą tematyką mogą mieć problem z wybraniem odpowiednich filtrów. W tym artykule postaramy się przekazać Ci kilka przydatnych informacji w temacie zakupu filtrów dla Twojego biznesu.

Filtry powietrza przemysłowe

Filtracja jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na walkę z zanieczyszczeniami. Zadaniem filtrów jest zapobieganie przedostawaniu się cząstek stałych do wentylacji czy urządzeń. Filtry stosuje się przede wszystkim w cementowniach i innych zakładach produkujących groźne dla zdrowia zanieczyszczenia. Dzięki nim do środowiska dostaje się zdecydowanie mniej szkodliwego pyłu. Dziś trudno sobie wyobrazić działanie wielu zakładów pracy bez odpowiednio działającego systemu filtracji powietrza. Konieczność filtracji powietrza w budynkach zamkniętych określa europejskie i polskie prawo.

W Polsce znajduje się kilka firm oferujących przemysłowe filtry powietrza, a za jedną z najbardziej uznanych uważa się ITC Eco, rodzimego producenta ze Śląska. Filtry ITC Eco są gwarancją wysokiej dokładności filtracji oraz długowieczności.

Filtry powietrza – rodzaje

Klasyfikacja filtrów powietrza może przebiegać wedle ich skuteczności, rodzaju czy tego, w którym momencie na ścieżce filtracji są używane. Jednak główny podział wynika z ich kształtu i tak w ofertach firm znajdziemy:

 • filtry absolutne,
 • filtry ceramiczny,
 • filtry kompaktowe,
 • filtry kasetowe,
 • filtry patronowe,
 • maty filtracyjne,
 • worki filtracyjne.

Dokładny opis każdego z wymienionych typów filtrów znajduje się na stronie itceco.pl. Niezależnie od wybranego rodzaju filtra, musisz zwrócić uwagę na jego klasę filtracji.

Klasy i fazy filtracji

Tak jak już zostało wspomniane - filtry można wykorzystywać w różnych momentach procesu filtracji. Zasadniczo mówimy tu o:

 • filtracji wstępnej,
 • filtracji dokładnej,
 • filtracji absolutnej.

Każdy filtr posiada własną klasę filtracji, która mówi o tym, ile pyłów i jakiej wielkości jest wyłapywanych przez tkaninę filtracyjną.

 • filtr zgrubny – klasy G1, G2, G3, G4,
 • filtr medium – klasy M5, M6,
 • filtr dokładny – klasy F7, F8, F9,
 • filtr EPA – klasy E10, E11, E12,
 • filtr HEPA – klasy H13, H14,
 • filtr ULPA – klasy U15, U16, U17.

Skuteczność filtrów określana jest na podstawie testów prowadzonych w warunkach laboratoryjnych. Dla prostego zobrazowania można przyjąć, że filtry G3 słabo sobie radzą z wyłapywaniem drobnego pyłu, podczas gdy filtry o klasie F9 gwarantują najwyższą skuteczność.

Klasa filtracji G przyznawana jest zazwyczaj filtrom służącym do filtracji podstawowych zanieczyszczeń. Wraz ze wzrostem numeru filtra rośnie również jego skuteczność. Podczas gdy filtr G1 nie radzi sobie najlepiej z filtracją zarodników grzybów, to filtr g4 wypada pod tym kątem całkiem nieźle.

Klasa filtracji M zarezerwowana jest dla filtrów o średniej dokładności. Oznacza to, że ten typ filtrów charakteryzuje się dobrą skutecznością w filtracji podstawowych zanieczyszczeń takich jak zarodniki grzybów czy pyłki roślin.
Klasa filtracji F zarezerwowana jest dla filtrów dokładnych, które są w stanie wyłapywać spaliny czy wirusy.
Filtry z oznaczeniami „E, H, U” stosowane są głównie w laboratoriach, na salach operacyjnych, zakładach żywieniowych czy fabrykach produkujących wrażliwą technologię. Tego typu filtry określa się mianem filtrów absolutnych, ich skuteczność dochodzi do 99,999,995%.

Gdzie kupić filtry powietrza?

Zebraliśmy podstawowe informacje na temat filtrów powietrza, które mogą okazać się niezwykle pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Zawsze jednak, gdy ma się wątpliwości przy zakupie warto poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy zajmują się danym tematem od lat. Jedną z takich firm jest ITC Eco, której pracownicy chętnie doradzą najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu. ITC Eco znane jest z profesjonalnego podejścia do klienta i wysokiej jakości filtrów przemysłowych. Przekonaj się sam!


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.