Wiadomości z Bytomia

Dlaczego BHP w pracy jest tak ważne?

  • Dodano: 2020-09-28 08:00, aktualizacja: 2020-09-28 08:09

Wiele zawodów wymaga szczególnej ochrony osób które je wykonują. Dzieje się tak z bardzo wielu powodów, jak na przykład wystawienie na hałas, opiłki różnych materiałów mogące wbić się w skórę czy uszkodzić wzrok, a także ze względu na przebywanie w wyższej lub niższej temperaturze. Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa wykonywanej pracy reguluje Kodeks Pracy, a konkretniej dział skupiający się na BHP.

1. Czym jest BHP?

2. Jakich zagadnień dotyczy BHP?

3. Dlaczego BHP w pracy jest ważne?

Czym jest BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to bardzo ważny element każdego zajęcia, jakim można się parać. Jego szczegółowym zagadnieniom poświęcony jest cały dział Kodeksu Pracy - konkretnie dział X, opisujący nie tylko to, w jaki sposób powinny wyglądać stanowiska pracy w różnych sytuacjach, ale również wskazujący na to, jakie obowiązki ma pracodawca względem zapewnienia swoim pracownikom ochrony przy wykonywaniu zleconych zadań. Chociaż wielu osobom BHP wydaje się być bezsensowne a nawet wręcz głupie, o tyle należy pamiętać że jest to zestaw reguł, które nie jednej osobie uratowały zdrowie, a także życie.

Jakich zagadnień dotyczy BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczy zarówno sposobu wykonywania samej pracy, jak i opisuje jak powinny wyglądać stanowiska pracy. Dodatkiem do BHP jest również ergonomia, która zakłada najzdrowszy sposób wykonywania konkretnego zajęcia lub zaaranżowania miejsca w którym pracujemy. Zagadnienia te przejawiają się również w tym jak wygląda odzież robocza oraz jakich jej elementów musimy używać na konkretnych stanowiskach pracy. W sytuacji, gdy nasze zajęcie wymaga noszenia odzieży roboczej, pracodawca ma obowiązek ją dostarczyć oraz zagwarantować że spełnia ona normy i faktycznie chroni nasze zdrowie i życie. Jeżeli jako pracodawcy szukamy najlepszej jakości, dobrym krokiem jest wybranie się na zakupy do renomowanego sklepu z artykułami BHP.

Dlaczego BHP w pracy jest ważne?

Noszenie odzieży roboczej i ochronnej to nie tylko kwestia wygody czy tego, by inny współpracownicy widzieli nas ze względu na jaskrawe kolory. To także ochrona przed pocięciem, wbiciem sobie czegoś ostrego w ciało, narażeniem na szwank słuchu czy wzroku. Dobrej klasy sklep BHP jest w stanie dostarczyć nam odzież najwyższej jakości, która spełnia wszelkie wymagane w naszym zawodzie normy, a także która będzie w stanie wiele znieść podczas samej pracy. Jeżeli więc mamy obowiązek ją nosić, nie zapominajmy o tym ani nie bagatelizujmy sprawy, ponieważ jest to w naszym własnym interesie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.