Wiadomości z Bytomia

Dlaczego akwarium jest dobrym pomysłem?

  • Dodano: 2022-07-28 09:45

Rośliny były początkowo stosowane w akwariach jako elementy dekoracyjne, ale z czasem odkryto, że przynoszą one szereg korzyści: ryby rzadziej chorują, woda jest czystsza, a przestrzeń jest naturalnie natleniona, ponieważ rośliny wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy.

Ponadto rośliny przyswajają substancje toksyczne dla ryb i wykorzystują je do swojego wzrostu. Służą one również jako ochrona dla mniejszych i płochliwych zwierząt oraz do wyznaczania granic terytoriów. Stanowią one ochronę dla ryb nocnych, a wiele gatunków żywi się nimi. Ich zalety są tak duże, że są nawet używane do maskowania elementów takich jak filtry i napowietrzacze, aby akwarium wyglądało piękniej. Dobry sklep akwarystyczny online oferuje w sprzedaży rośliny do akwarium, które spełniają wymienione funkcje.

Gdzie umieścić roślin akwariowe?

Wszystkie rośliny dobrze wyglądają z tyłu akwarium i można je przycinać do dowolnej wysokości. W środkowej części akwarium można umieścić rośliny takie jak rdest ziemnowodny i lotos. Rośliny te mogą zajmować przestrzeń o wysokości do 30 cm, a niektóre nawet trochę więcej. W tej części akwarium można również umieścić dowolny gatunek lub paproci. W przedniej części akwarium najlepiej sprawdzają się rośliny, które nie rosną zbyt duże. Aby rośliny nie obumarły, należy zapewnić im dostęp do światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego.

Jak się opiekować roślinami w akwarium?

Pielęgnacja roślin jest bardzo prosta. Podczas pielęgnacji akwarium należy przycinać łodygi roślin (8-10 cm od powierzchni wody); można je zasadzić, dzięki czemu pojawią się nowe rośliny. Usuwanie uszkodzonych liści i glonów. Dopiero gdy rośliny akwariowe przestaną rosnąć, należy co 3 do 4 miesięcy dodawać stały nawóz, tak aby można go było zakopać w podłożu w pobliżu korzenia.

Czasami roślina musi zostać wymieniona, ponieważ jest zbyt duża i zajmuje całe akwarium. W takim przypadku najlepiej jest usunąć wszystkie liście i pozostawić korzenie w ziemi, ponieważ zapobiegnie to wydostawaniu się zanieczyszczeń z podłoża i rozprzestrzenianiu się ich po całym akwarium. Jeśli roślina jest mała, można ją wyciągać bardzo powoli, a gdy wszystkie korzenie wyjdą, wyjąć ją z akwarium. Dobrze jest dodać CO2, ponieważ dzięki niemu rośliny stają się bardziej żywotne i piękne. 

Zjadanie roślin przez ryby

Niektóre ryby, takie jak pielęgnice wykopują rośliny i zjadają korzenie roślin. Jeśli kupisz ten gatunek ryb, zabezpiecz podłoże, umieszczając kamienie, których nie będą mogły przesuwać, lub ciężkie kłody. Karpy Koi są znane z tego, że jedzą rośliny, a niektóre z nich także korzenie. Rośliny jedzą również dyskowce, złote rybki i ogólnie małe ryby żyworodne, takie jak molinezje, gupiki i płatki. Jednak dobrze odżywione ryby nie niszczą roślin; skubią je, ale nie wykańczają. Niektóre duże ryby, takie jak oczniki, nie zjadają ich, ale zaczynają je wyrywać i rozrywać na kawałki, dlatego w przypadku oczników oczko wodne może okazać się dla nich lepszym domem.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.