Wiadomości z Bytomia

Czyszczenie elementów zewnętrznych- jak to zrobić skutecznie

  • Dodano: 2018-02-07 14:45, aktualizacja: 2018-02-09 15:32

Umycie samochodu na myjni wcale nie oznacza końca zadania. To dopiero początek. Wszak nie składa się on jedynie z lakieru. Dochodzą jeszcze różnego rodzaju dodatki.

Czyszczenie elementów zewnętrznych – coś więcej niż lakier

Samochód nie składa się jedynie z lakieru i opon. Wiele z nich ma dodatkowe elementy, które, w zamyśle twórców, miały go ożywić. Tymczasem narażają one kierowców na dodatkowe koszty i niepotrzebne nerwy przy czyszczeniu. Dlaczego nerwy? Bo nie zawsze wiemy, jak czyścić i czym to robić. A niewiedza kosztuje. Korzystając z tego poradnika unikniesz powielania najczęstszych błędów przy czyszczeniu elementów zewnętrznych samochodu.

Plastikowe listwy

To utrapienie wielu kierowców. Długa, ale jednocześnie wąska czarna plastikowa listwa. Najczęściej umiejscowiona w połowie wysokości drzwi, ciągnie się przez całą ich długość. I to z obu stron. Jak ją wyczyścić?

Można zrobić to byle jak, czyli kupić odpowiedni preparat i spryskać listwę kilka razy. Jednak w wiele lepsze efekty da przyłożenie się do tego zadania. Przede wszystkim musimy zastanowić się na czym nam zależy. Czy chcemy jedynie wyczyścić i przywrócić kolor, czy może dodatkowo zabezpieczyć. Niezależnie od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, należy najpierw umyć cały samochód.

W pierwszym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się czernidło. Nie przyprawi ono naszego portfela o zawrót głowy, bowiem można je kupić za mniej niż 10 złotych. Jednak jeżeli zależy nam na bardziej zaawansowanym czyszczeniu, warto zainwestować kilkanaście złotych więcej w np. żel. Właściwości, jakie posiadają tego typu preparaty zabezpieczają oraz regenerują plastikowe elementy w naszym samochodzie. Przy okazji działają podobnie jak czernidło i pogłębiają kolor czyszczonych elementów.

Felgi aluminiowe

Odpowiednio dobrane alufelgi znacząco poprawiają wygląd naszego samochodu i nadają mu unikalnego charakteru. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych felg, chronionych kołpakiem, należy o nie dobrze dbać. By wyczyścić kołpak wystarczy spłukać do wodą z myjki. W przypadku felg aluminiowych samo spłukanie zabrudzeń wodą to za mało.

Eksperci są zgodni, że żywotność felgi przedłuża dbanie o nią. Regularnie myj ją przy użyciu roztworu wody z mydłem. Możesz robić to ręcznie lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. By zapewnić feldze dodatkową ochronę, warto co jakiś (np. raz w miesiącu) nawoskować ją. Wosk zabezpieczy felgę przed czynnikami atmosferycznymi oraz przyleganiem brudu.

Należy zawsze pamiętać, że dbanie o samochód przedłuża jego żywotność. Czyszczenie elementów zewnętrznych ma wpływ głównie na wygląd auta. Jednak brud oddziałuje niekorzystnie na elementy blacharskie. A stąd niedaleka droga do lakiernika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.