Wiadomości z Bytomia

Czym pokryć dach płaski?

  • Dodano: 2020-12-30 10:45

Budujesz dom z płaskim dachem? Zastanawiasz się, czym pokryć jego powierzchnię, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna? Podpowiadamy.

Dach płaski to dach, którego kąt nachylenia wynosi od 2° do 15°. Taki kąt umożliwia, pomimo stosunkowo płaskiej konstrukcji, swobodne odprowadzanie wody opadowej. Płaskie dachy są zazwyczaj ozdobą nowoczesnych budynków, a często są wręcz z nimi utożsamiane. Dużą zaletą dachu płaskiego jest możliwość zaaranżowania na nim dodatkowej przestrzeni, np. w postaci tarasu lub zielonego ogrodu.

Czym pokryć dach płaski?

Jeśli jesteś pewien wyboru dachu płaskiego, pozostaje Ci podjęcie decyzji, czym go pokryć. Najpopularniejsze materiały przeznaczone do pokrywania takich powierzchni to papy asfaltowe, gonty bitumiczne, blachodachówki, dachówki i membrany EPDM. Który z nich warto wybrać?

  • Jeśli zależy Ci na najbardziej ekonomicznej wersji, sięgnij po papę asfaltową. Musisz wiedzieć jednak, że w parze z niską ceną idą równie niskie parametry. Montaż takiego materiału także pozostawia sporo do życzenia — często bywa bowiem skomplikowany i żmudny.
  • Jeśli kąt nachylenia Twojego dachu wynosi co najmniej 12 stopni, możesz pokryć jego powierzchnię gontem bitumicznym. Jest to rodzaj termozgrzewalnej papy, bardzo elastyczny i wytrzymały. Taki materiał doskonale się sprawdza w przypadku skomplikowanych elementów, np. lukarnów czy wolich oczu.
  • Popularne materiały często stosowane do pokrywania dachów płaskich to blachodachówki i dachówki. W przypadku obu niezbędne jest jednak stworzenie stabilnej szczelnej podstawy, np. z desek lub płyt wiórowych. Zadaniem dodatkowej warstwy jest utrzymanie właściwej cyrkulacji powietrza i zachowanie optymalnej szczelności pokrycia. Sporą niedogodnością jest fakt, że w przypadku tych materiałów minimalny spadek dachu, musi wynosić jednak co najmniej 15-16 stopni.

Alternatywa? Membrana EPDM

Jeśli szukasz materiału, który będzie nie tylko trwały, ale również łatwy w montażu i wyjątkowo szczelny, wybierz membraną EPDM. Stworzona na bazie syntetycznego kauczuku ma najlepsze na świecie właściwości hydroizolacyjne. Produkowana w szerokich rolkach często umożliwia pokrycie całego dachu wyłącznie jednym płatem. A to przekłada się na znakomitą szczelność. To jednak nie wszystko. Dzięki swoim parametrom jest odporna na promieniowanie UV, działanie chemikaliów i zmiennej temperatury. Jej trwałość wynosi nawet 40-50 lat, a konserwacja jest nie tylko niedroga, ale także bardzo łatwa. Jeśli na powierzchni membrany pojawią się jakiekolwiek purchle czy wybrzuszenia, szybko je usuniesz przy pomocy specjalnej taśmy.

Źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.