Wiadomości z Bytomia

Czy warto ogrzewać pelletem?

  • Dodano: 2023-12-13 13:45

Świat zmierza w stronę odnawialnych źródeł energii, ale proces zmian w sposobie ogrzewania domów rozłożony jest na kilka lat. Choć praktycznie wszystkim zależy na klimacie, to nie każdy chce od razu przerzucić się na pompy ciepła. Czy jest bardziej ekologiczna alternatywa od węgla? Zdecydowanie tak.

Pellet to wysokokaloryczne paliwo, które wytwarzane jest z zasobów odnawialnych pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim to odpady drzew, które nie zawierają sztucznych dodatków. Kaloryczność paliwa sięga nawet 19 MJ/kg przy 0,5% popiołu, co oznacza, że jest ono ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania domu.

Zalety palenia pelletem

Istnieje pięć głównych obszarów, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na kocioł opalany pelletem i są to:

  • Ekologia – pellet uważany jest z jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów opałowych, głównie dzięki niskiej emisji spalin.
  • Utrzymanie czystości – stosując pellet jako paliwo, możesz liczyć na zdecydowanie mniejszą ilość kurzu i odpadków po procesie spalania w porównaniu do węgla. Co więcej, kurz drzewny łatwiej usunąć niż osad węglowy.
  • Brak przyłącza gazowego – wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do gazu ziemnego, można wykorzystać kocioł na pellet.
  • Wygoda użytkowania – opał pakowany jest w 15. kilogramowe worku, co ułatwia transport, składowanie i zasypywanie podajnika. Piec może działać bezobsługowo przez kilka lub kilkanaście dni, właśnie za sprawą podajnika. Ponadto nowoczesnymi kotłami można sterować zdalnie.
  • Oszczędności – zakup kotła to zawsze większy wydatek, a statystycznie oszczędności związane z eksploatacją pojawiają się już w drugim sezonie grzewczym.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty spalania pelletu uzyska się w kotłach przeznaczonych na tego typu paliwo. Ważny jest także dostęp do dobrej jakości surowca, a ten znajdziesz na przykład w Auroland (skład węgiel i pellet Bielsko-Biała).

Ekologiczna alternatywa dla węgla

Opinie na temat pelletu potwierdzają, że jest to bardziej przyjazny dla środowiska zamiennik niż węgiel. Produkuje się go z odpadków drewna, również tych pochodzących z tartaku czy zrąbkowanych gałęzi. Jest to przykład ekologicznego wykorzystania naturalnych surowców. Rozwiązanie w pewnym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska.

Koszty ogrzewania pelletem

Portal Farmer.pl w II kwartale 2023 r. przygotował analizę rocznego kosztu ogrzewania dla budynku o pow. 100 mkw. w standardzie WT 2008 i EU=120 kWh/ m2 rok oraz przygotowania c.w.u dla czterech osób. Analiza dotyczy różnych źródeł ciepła. Poniżej dwa skrajne przykłady (najdroższy i najtańszy), a także koszt ogrzewania pelletem.

Koszty ogrzewania:

  • Kocioł elektryczny, grzejniki 55°C – 16530 zł/rocznie;
  • Pompa ciepła typu solanka/woda, ogrzewanie podłogowe 35°C – 1470 zł/rocznie;
  • Kocioł na pelet drzewny, grzejniki 55°C – 3820 zł/rocznie.

Warto pamiętać, że na efektywność ogrzewania wpływa także specyfika pieca. Kotły przeznaczone do opalania pelletem są bardziej ekonomiczne w eksploatacji i efektywniej spalają paliwo. Dzięki temu łatwiej kontrolować zużycie surowca i zapewnić w domu optymalne warunki cieplne.

Ogrzewanie domu pelletem to dobry sposób, aby ograniczyć emisję szkodliwych gazów w porównaniu do opalania węglem. Warto zatem postawić na pellet w sezonie grzewczym i cieszyć się z przyjemnego ciepła w mroźny dzień.


 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.