Wiadomości z Bytomia

Czy warto obecnie kupić mieszkanie?

  • Dodano: 2022-08-17 15:15, aktualizacja: 2022-08-31 07:38

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, które odbiły się na portfelach Polaków. Od 2019 roku zmagamy się ze skutkami pandemii COVID-19, która zmieniła nasze podejście do idealnej przestrzeni życiowej i jej funkcjonalności, Obecnie odczuwamy także konsekwencje trwającego konfliktu na Ukrainie, które rzutują nie tylko na sytuację gospodarczo-ekonomiczną, ale i poczucie bezpieczeństwa. Dołóżmy do tego rekordową od 20 lat inflację, rosnące stopy procentowe, spadek zdolności kredytowej, drożyznę, braki surowców, pracowników, i przepis na ubogi w pozytywy, za to pełen niepewności obraz polskiej gospodarki gotowy. Czy zatem w tych niepewnych czasach są jeszcze pewne inwestycje? Zdecydowanie tak. Zakup nieruchomości to wciąż bezpieczna enklawa inwestycyjna.

Mieszkanie (także na wynajem) - inwestycja na trudne czasy

Wbrew pozorom, obecne realia rynkowe oferują możliwość opłacalnego ulokowania kapitału. Warto rozważyć inwestycje w obligacje, lokaty krótkoterminowe z wysokim oprocentowaniem oraz, a może przede wszystkim w nieruchomości.  

Zakup mieszkania jest niezmiennie dobrą decyzją. Ryzyko spadku cen nieruchomości w najbliższych latach jest niewielkie. Co więcej, opóźnienia w budowie nowych inwestycji, malejący wolumen lokali dostępnych na sprzedaż i niższa zdolność kredytowa Polaków, sprawiają, że szczególnie opłacalny staje się wynajem mieszkania.

Według raportu firmy Expander liczba dostępnych ofert związana z mieszkaniami na wynajem spadła w porównaniu do ubiegłego roku o 65% i jest najniższa od trzech lat. Odbiło się to na cenach. W skali kraju opłaty za wynajem wzrosły średnio o 25% w porównaniu do roku ubiegłego. W Katowicach zanotowano wzrost o 19% w przypadku mieszkań do 30 mkw., o 21% w przypadku lokali o metrażach od 40 do 60 mkw. oraz o 15% w kontekście mieszkań powyżej 60 mkw.

Według raportu “Rynek dóbr luksusowych” firmy KPMG, 2021 rok był bardzo korzystny dla rynku nieruchomości, gdzie odnotowano rekordy cenowe. Choć trend wzrostowy nieco wyhamował, eksperci są zgodni - ceny nie spadną. Co więcej, mieszkania premium są mniej podatne na wahania rynkowe, co czyni je jeszcze bardziej opłacalnymi inwestycjami. Gdy zaś mowa o najwyższej jakości wykonania, nie sposób nie wspomnieć o śląskich realizacjach znanego i sprawdzonego dewelopera TDJ Estate. Wybierając mieszkanie na jednym z osiedli: Dobrynów, Franciszkańskie południe, Pierwsza Dzielnica czy Zielona Dolina, wybierasz nie tylko wysoki standard, ale i bezpieczeństwo. Bez względu na zmieniającą się sytuację na rynku budowlanym, Twoja nieruchomość zostanie oddana do użytku na czas.

Pandemia a szczęście w przestrzeni, w której żyjemy

Parotygodniowe lub nawet paromiesięczne zamknięcie w czterech ścianach spowodowane kwarantanną, obostrzeniami lub pracą zdalną, skłoniło wielu Polaków do refleksji nad miejscem zamieszkania. Kilkuosobowa rodzina lub grupa współlokatorów zaczęła odczuwać skutki źle zaprojektowanej, nieergonomicznej przestrzeni, w której brak prywatności tworzył mało komfortowe warunki do pracy i życia oraz generował konflikty.

Według raportu “Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków” portalu Otodom, aż co trzecia ankietowana osoba zmieniła mieszkanie w czasie pandemii, aktywnie poszukiwała nowego lub zamierzała je zmienić. Natomiast na remont zdecydowało się aż 23% respondentów. Te dane pokazują, jak istotna jest dobrze zaprojektowana przestrzeń, w której spędzamy większość czasu.

Na podstawie wyżej wymienionego raportu dowiadujemy się także, że wśród głównych przyczyn zmiany miejsca zamieszkania w czasie pandemii znalazły się: potrzeba większej przestrzeni np. do pracy, hobby (29%), zapotrzebowanie na kontakt z naturą (17%), potrzeba zmiany stylu życia po długim czasie pandemii (16%). Te odpowiedzi przewyższyły “standardowe” powody jak zmiana pracy (14%), czy też zmiana statusu związku jak rozwód, rozstanie (12%). Głosy ankietowanych mówią jasno: “Chcemy żyć w komfortowych warunkach”.

Czekać na spadek cen czy posłuchać ekspertów

Odkładanie decyzji o kupnie mieszkania niestety nie jest najlepszym pomysłem. Eksperci zgodnie mówią, że niższe ceny już nie wrócą. Oczywiście jest to podyktowane obecną sytuacją, na którą składają się przynajmniej 3 powody. Pierwszym jest inflacja i ochrona przed malejącą wartością pieniądza. Drugi powód to poszukiwanie inwestycji, która daje zadowalającą rentowność. Trzecim zaś epidemia i konflikty zbrojne wpływające na gospodarkę, które skłaniają nas do inwestowania w bezpieczne i pewne aktywa. 

Jeśli zatem dalej zastanawiasz się, jak dobrze ulokować swój kapitał, to rynek nieruchomości będzie trafnym wyborem To dobry moment, by zapoznać się z solidnymi inwestycjami, np. od TDJ Estate. W Katowicach, na osiedlach: Pierwsza Dzielnica, Franciszkańskie południe, Dobrynów, oraz w Zabrzu na osiedlu Zielona Dolina znajdziesz szeroką ofertę mieszkań z wysokim potencjałem inwestycyjnym.  

To wybór nie tylko opłacalny, ale i bezpieczny. TDJ Estate jest częścią dużej firmy inwestycyjnej oraz ma odpowiednie zasoby finansowania wewnętrznego, co skutkuje zabezpieczonymi kontraktami na dostawy materiałów. Masz zatem pewność, że klucze do swojej nieruchomości odbierzesz w ustalonym terminie.

Zapłacisz teraz tylko 20% ceny nieruchomości, resztę później

Nie da się ukryć - czasy są wymagające, stopy procentowe wysokie, a potrzeba stabilnej inwestycji coraz większa. Dlatego w odpowiedzi na obecną sytuację ekonomiczną, TDJ Estate przygotowało bardzo atrakcyjną ofertę dla planujących kupno mieszkania.

Jeśli do końca sierpnia zdecydujesz się na zakup nieruchomości na jednym z osiedli: Pierwsza Dzielnica, Franciszkańskie południe, Dobrynów lub Zielona Dolina, 20% ceny zapłacisz teraz, a pozostałe 80% po zakończeniu budowy. To odroczenie płatności i dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa.  

To idealny moment, by zebrać kapitał, dobrze go zagospodarować i cieszyć się nowym, pięknym mieszkaniem w doskonale zlokalizowanych miejscach na Śląsku. Już teraz zadbaj o swoją stabilność ekonomiczną dzięki bezpiecznym nieruchomościom, które będą pewnym zyskiem przez lata. Inwestuj mądrze z TDJ Estate.

Poznaj nasze inwestycje objęte finansowaniem 20/80:
 

DOBRYNÓW:

 

LOKALIZACJA: Katowice - Brynów

CENA ZA M2: od 7 900 zł

OPIS INWESTYCJI: Dobrynów to osiedle mieszkaniowe powstające w Katowicach przy ul. Rzepakowej 1. Wyróżnia się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami o wygodnych układach pomieszczeń i doskonałą lokalizacją blisko najważniejszych punktów usługowych. Inwestycja charakteryzuje się minimalistycznym designem, wysokim standardem i licznymi udogodnieniami, z których mogą korzystać mieszkańcy. Wspólny, zielony dziedziniec ze strefą kina letniego i placem zabaw dla najmłodszych oraz Klub Mieszkańca dają możliwość nawiązania sąsiedzkich więzi. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych to opcja dostępna dla zmotoryzowanych. Bezpieczeństwo zapewnia monitoring i aplikacja budynkowa.

SPRAWDŹ OFERTĘ MIESZKAŃ

 

FRANCISZKAŃSKIE POŁUDNIE

LOKALIZACJA: Katowice - Ligota Panewniki

CENA ZA M2: od 7 500 zł

OPIS INWESTYCJI: Blisko centrum, z dala od zgiełku. Mieszkania z widokiem na zielone lasy Kalwarii Panewnickiej w katowickiej Ligocie to idealna opcja dla tych, dla których liczą się zarówno miejskie udogodnienia, jak i kontakt z naturą. Komfort przebywania na zewnątrz zapewniają strefy rekreacyjne z meblami miejskimi, podestami z siedziskami oraz leżakami i pergole. Najmłodsi bezpiecznie spędzą czas na placu zabaw, a nieco starsi - na siłowni plenerowej. Wysoki standard, nowoczesna forma architektoniczna z kaskadowymi tarasami i wyjątkowa społeczność to zaledwie kilka z wielu zalet inwestycji Franciszkańskiego południa.

SPRAWDŹ OFERTĘ MIESZKAŃ

PIERWSZA DZIELNICA

 

LOKALIZACJA: Katowice -  Bogucice

CENA ZA M2: od 11 000 zł

OPIS INWESTYCJI: Pierwsza Dzielnica to inwestycja, która powstaje w sercu Katowic, w rejonie ulic Góreckiego i Dobrowolskiego. Rodzinny zespół mieszkaniowy jest wkomponowany w rozwijającą się metropolię. Niewątpliwą zaletą jest doskonała lokalizacja w śródmieściu, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury, Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) i Muzeum Śląskiego. Wielkomiejski styl życia jest zatem na wyciągnięcie ręki. Pierwsza Dzielnica zapewnia wiele udogodnień, dzięki czemu mieszkańcom żyje się komfortowo, a wszystkie najważniejsze sprawy można załatwiać kompleksowo. 

SPRAWDŹ OFERTĘ MIESZKAŃ

ZIELONA DOLINA

LOKALIZACJA: Zabrze - Mikulczyce 

CENA ZA M2: od 6 200 zł

OPIS INWESTYCJI: Zielona Dolina powstaje przy ulicach Bocianów i Bażantów w Zabrzu. To inwestycja dla osób poszukujących wymarzonego miejsca do zamieszkania na lata. Spokój, kameralna okolica i wszechobecna zieleń tworzą przyjazne otoczenie, w którym z przyjemnością spędza się czas. Do mieszkań znajdujących się na parterze przylegają przestronne ogródki, natomiast do pozostałych przynależą balkony. Dodatkowym udogodnieniem dla mieszkańców jest ogólnodostępna, nieodpłatna strefa parkingowa, a także zlokalizowane na parterze lokale usługowe.

SPRAWDŹ OFERTĘ MIESZKAŃ

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.