Wiadomości z Bytomia

Czy SUV może być autem miejskim?

 • Dodano: 2020-11-27 15:00, aktualizacja: 2020-12-23 09:31

Osoby na co dzień zajmujące się motoryzacją doskonale zdają sobie sprawę ze zmieniającej się definicji pojęcia „miejski samochód”. Dziś “miejski” nie oznacza wcale auta skrajnie małego z brakiem przestrzeni na nogi i zapewniającym średni komfort jazdy.
 

Z każdym kolejnym rokiem widać w rankingach najlepszych aut miejskich coraz większą ilość samochodów praktycznych, wygodnych, dobrze wyglądających i co bardzo istotne wykorzystujących silniki elektryczne. Nic więc dziwnego, że zwycięzcą wielu rankingów portali i pism motoryzacyjnych zostaje nowe Volvo XC40.

Jakie cechy powinien mieć dobry samochód miejski?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że różnice motoryzacyjne oraz podejście do ruchu miejskiego jest inne zależnie od tego na jakim kontynencie się znajdujemy. Podczas gdy w Ameryce Północnej mamy szerokie drogi, po których łatwo można poruszać się muscle carami tak w Europie nie ma praktycznie nowych miast, a wszystkie były budowane na bazie historycznej zabudowy i wąskich dróg.

Pomimo faktu, że wiele polskich miast ucierpiało podczas wojny to wiele ulic było odbudowanych w oparciu o stary układ drogowy więc mamy w miastach wiele wąskich dróg, a za przykład może posłużyć Bytom. Aglomeracja Śląska jest doskonałym polem do testowania aut miejskich. Liczne miasta i miasteczka, oraz szerokie „autostradowe” połączenia między miastami pozwalają sprawdzić, czy auto ma coś więcej do zaoferowania niż tylko niewielkie gabaryty.

Auto miejskie musi być małe?

Pierwszy stereotyp, który jest pokonywany dotyczy tego, że auto miejskie równa się niewielkiej puszce na czterech kołach. Polacy coraz częściej sięgają po auta, które zapewniają przestrzeń i komfort podróżowania przy jednoczesnym zachowaniu walorów relatywnie niedużych rozmiarów samochodu. Obecnie normą jest traktowanie aut typu SUV jako samochodów miejskich. Nie bez powodu Volvo XC40 uzyskało w roku 2018 tytuł Car of The Year i okupuje szczyty list najlepszych aut miejskich. Ten kompaktowy SUV to najmniejszy z SUV’ów produkowanych przez Volvo.

Volvo XC40 – wygoda nie tylko na przednich siedzeniach

Stanie w korku w samochodzie z niewygodnymi fotelami nie należy do przyjemnych, ale w autach z segmentu A szczególnie nieprzyjemne jest siedzenie na tylnej kanapie. Decydując się na zakup Volvo XC40 masz pewność, że nie tylko Ty i Twoi pasażerowie będą czuć się komfortowo przez cały czas trwania podróży, ale nawet najdłuższa trasa minie w wygodnych warunkach.  

Kokpit kierowcy został pomyślany zgodnie z zasadami ergonomii. Kierowca ma wszystkie najważniejsze funkcje pod ręką, brak dużej ilości pokręteł i przycisków nie rozprasza jego uwagi. Duży ekran pośrodku deski rozdzielczej pozwala w łatwy sposób zarządzać aspektami multimedialnymi, od nawigacji przez odtwarzanie muzyki po Google Assistant.  Duża liczba schowków zapewnia, że pomieścimy w aucie wszystkie dokumenty, ładowarki czy nawet laptop.

O komfort dbają również liczne technologie, które sprawiają, że poruszanie się autem po mieście i w trasie jest dużo prostsze. W parkowaniu pomogą nam czujniki parkowania umieszczone z tyłu auta. Wśród innych zalet auta znajdziesz:

 • Komunikacja pomiędzy pojazdami - ostrzeganie o śliskiej drodze i światłach awaryjnych
 • Drive Mode - wybór trybów jazdy
 • Regulowany ogranicznik prędkości - speed limiter
 • Asystent podjazdu
 • Tempomat
 • RSI (ROAD SIGN INFORMATION) - układ informowania o znakach drogowych
 • Poduszka powietrzna kierowcy i pasażera
 • Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera
 • Kurtyny boczne
 • Wewnętrzny czujnik ruchu dla Alarmu
 • Czujnik przechyłu dla alarmu

Volvo XC40 – przyszłość aut miejskich jest już dzisiaj

Volvo XC40 sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości. Przestrzeń we wnętrzu jest naprawdę spora, ale rozmiary auta spokojnie pozwalają na swobodną jazdę w ruchu ulicznym. Zastosowanie wielu nowoczesnych technologii ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania oraz jego komfort. Jeżeli zależy Ci na aucie miejskim o podwyższonym standardzie to Volvo XC40 jest propozycją dla Ciebie. Mieszkańcy Bytomia mają okazję przyjrzeć się lepiej autu oraz zarezerwować jazdę testową w Salonie Volvo Auto-Boss mieszczącym się w Chorzowie. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.