Wiadomości z Bytomia

Czy lampy wiszące z abażurem dalej są modne?

  • Dodano: 2020-01-23 16:45

Wiszące lampy są niezbędnym elementem oświetlenia każdego domu. Oświetlenie sufitowe jest niezastąpione w każdym salonie, kuchni czy przedpokoju. Lampy muszą jednak nie tylko być dobrym źródłem światła – ważne jest, by pasowały do wystroju wnętrza. Podpowiadamy, jakie lampy z abażurem sprawdzą się w różnych rodzajach wnętrz.

Jak wyglądają współczesne lampy wiszące z abażurem?

Abażury kojarzą się wielu osobom raczej z tradycyjnym wnętrzem, albo urządzonym antykami, albo utrzymanym w stylu retro – na przykład z ozdobionymi koronkami, wzorzystymi osłonami żarówek, które często można było spotkać w mieszkaniach naszych dziadków. Tak naprawdę abażury – w zmienionej formie – mają bardzo długą historię, a ich projektanci idą z duchem czasów, proponując wzory pasujące do współczesnych trendów. I choć łatwo znaleźć wzorzyste abażury w stylu retro, to dominują minimalistyczne – gładkie lub w proste, geometryczne wzory. Można też spotkać się z abażurami ozdobionymi wizerunkami ulubionych zwierząt – kotów, psów, a także z mniej typowymi wzorami, na przykład z nadrukiem wąsów. Dlatego niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, można znaleźć lampę, która idealnie się w nie wpasuje.

Czy lampy wiszące z abażurem dają dobre światło?

Lampy z abażurem dają dość ładne, równomierne światło. Wykonana z materiału osłona żarówki chroni przed oślepieniem, ale nie blokuje zanadto światła. Dzięki temu możliwe jest oświetlenie całego pokoju, bez ostrych cieni od klosza. Jeżeli potrzebne jest więc źródło światła oświetlające całe pomieszczenie, zwłaszcza stosunkowo niewielkie, to wisząca lampa z abażurem może być dobrym pomysłem.

Z czego wykonane są lampy wiszące z abażurem?

Same abażury mają dość długą historię. Pojawiły się w XVIII wieku we Francji i wkrótce weszły do powszechnego użytku. Wykonywano je z różnych materiałów, takich jak tkaniny, papier czy porcelana – ważne było, by nieco tłumiły światło, ale z drugiej strony zanadto go nie zaciemniały. Obecnie stosuje się takie same materiały, co wówczas, z tym, że pojawiły się dodatkowo syntetyczne materiały i nowe metody obróbki tych tradycyjnych. Obecnie najpopularniejsze są lampy wiszące z abażurami w gładkich kolorach lub wykonanymi z ekologicznych materiałów, takich jak papier, słoma lub drewno. Zwolennicy najnowszych trendów w dizajnie również znajdą coś dla siebie – abażury produkuje się również z metalu, ażurowe albo na przykład ze stalowej siatki.

Do jakich wnętrz będą pasować lampy wiszące z abażurem?

Rozmaitość stylistyczna lamp z abażurem jest tak wielka, że można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Miłośnicy stylistyki retro z pewnością docenią ogromny wybór lamp nawiązujących do takiej estetyki. Z kolei osoby, które lubią nowoczesne, minimalistyczne klimaty prawdopodobnie zdecydują się albo na lampy wiszące z abażurem wykonanym z gładkiej tkaniny, albo industrialne projekty wykonane ze stali lub innego metalu. Warto poszukać inspiracji na rozmaitych stronach poświęconych projektowaniu wnętrz – często można tam znaleźć elementy wyposażenia domu, o jakich mogliśmy wcześniej nie słyszeć.

Szukając wiszących lamp z abażurem dobrze jest dokładnie rozejrzeć się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też przeszukać Internet. Warto zacząć od tego miejsca: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/800-lampy-wiszace-z-abazurem. Udanie się do dobrego sklepu gwarantuje nie tylko szeroki wybór świetnie zaprojektowanych lamp – to także pewność, że pracują tam osoby znające się na swojej branży i gotowe udzielić fachowych informacji.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.