Wiadomości z Bytomia

Ciepłe kapcie damskie góralskie - rodzaje i konserwacja

  • Dodano: 2019-10-28 11:45

Kapcie góralskie to najpopularniejszy model ciepłych kapci. Nazwę tym kapciom nadały góralskie motywy zdobnicze znajdujące się na nich. Ich rodzajom i zasadom konserwacji przyjrzymy się w niniejszym artykule.

Rodzaje kapci góralskich

Najpopularniejszym rodzajem ciepłych kapci góralskich są bambosze. Są to kapcie wsuwane na stopę, sięgające powyżej łydki, niekiedy nawet do kolana. Są wyściełane wełnianym ociepleniem. Najczęściej wykonane są z filcu czyli zbitych warstw wełny owczej. Mimo, że są zabudowane, dzięki naturalnym materiałom są lekkie i oddychające. Wyściółka owcza może też posłużyć jako powierzchnia zewnętrzna bambosza. Spotyka się, oprócz bamboszy po prostu wsuwanych, wiązane sznurowadłami jak i zapinane na rzep bądź zamek błyskawiczny. Jednak o „góralskości” kapcia świadczy obecność charakterystycznego motywu. Tak więc góralskie kapcie mogą mieć kształt zwykłego wsuwanego kapcia, ale mogą być też wyściełane wełną od wewnątrz, dzięki czemu jest w nich cieplej niż w kapciach klasycznych. Spotyka się też ocieplane balerinki, które są przyozdobione kokardką i góralskim, barwnym wzorkiem. Ciepłe kapcie góralskie mogą być mocno kolorowe lub stonowane. Na stonowanych barwach, np. w odcieniach szarości, kolorowe góralskie wzory prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.

Ciepłe kapcie damskie góralskie – konserwacja

O każde obuwie trzeba należycie zadbać aby służyły jak najdłużej. Kapcie nie są tu żadnym wyjątkiem. Jednak przez filc, z którego są wykonane, ich konserwacja może nastręczać pewnych trudności. Niewielkie zabrudzenia bądź zmechacenia można delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli będzie trzeba je zamoczyć lub wyprać w pralce, najlepiej wybrać program delikatny i pod żadnym pozorem nie ustawiać temperatury wyższej niż 30 stopni. Gdy się tego nie przypilnuje, kapcie mogą się skurczyć. Po wypraniu nie należy ich wyciskać ani skręcać. Wystarczy je po prostu wywiesić na suszarce lub sznurku. Wykręcone i wyciśnięte zmienią swój oryginalny kształt i nie będą prezentować się tak ładnie. Filcowe ciepłe kapcie pozwalają stopie oddychać, lecz można zachować ich świeżość na bieżąco. Wystarczy użyć spreju odświeżającego do butów sportowych co jakiś czas aby uniknąć wydobywania się z nich ewentualnego przykrego zapachu. Oczywiście sposób konserwacji należy dobrać do rodzaju ocieplanego kapcia. Różne rozwiązania znajdziesz pod tym linkiem https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-damskie_domowe-ocieplane. Inne zabiegi będą zarezerwowane dla miękkich bamboszy, inne zaś do kapci na korkowej podeszwie. Przy zastosowaniu powyższych wskazówek ciepłe kapcie damskie – góralskie  będą służyć przez długi czas.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.