Wiadomości z Bytomia

Baza wiedzy na temat błędów okołoporodowych. Zobacz, kiedy należy Ci się odszkodowanie

  • Dodano: 2022-01-26 11:15

W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z judykaturą sądów w sprawie zaniechań w sztuce lekarskiej w trakcie porodu lub po prostu podczas prowadzenia ciąży. Takie błędy okołoporodowe mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. To właśnie dlatego tak istotne będzie dochodzenie swoich praw. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy za zaniedbanie specjalisty należy Ci się sprawiedliwe odszkodowanie medyczne. Pozyskane w ten sposób środki zazwyczaj okazują się być niezbędnymi przy konieczności przeprowadzenia rehabilitacji bądź zaawansowanego leczenia. Zdrowie Twojego maluszka jest przecież najważniejsze. Sprawdź, kiedy warto ubiegać się o tego typu świadczenie. 

Błędy okołoporodowe stanowią podstawę do wypłacenia wysokiego odszkodowania!

Chociaż dzisiaj temat błędów okołoporodowych oraz odszkodowań za takie zaniechania powraca niczym bumerang, jeszcze kilkanaście lat temu pociąganie do odpowiedzialności specjalistów nie było tak powszechną praktyką. Śmiało można zaryzykować tezę, że świadomość poszkodowanych pacjentów rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Jako ogromny plus należy odbierać również medialne nagłośnienia orzecznictw sądów różnych instancji. W 2016 roku głośnym echem odbiła się sprawa pewnej rodziny, w ramach której zasądzono rekordową kwotę odszkodowania za błąd popełniony podczas porodu. Dokładnie 1,2 miliona dla dziecka, a także odpowiednio 300 i 200 tys. złotych dla rodziców. Taka decyzja była jednak w pełni uzasadniona. Jawne zaniedbanie lekarza doprowadziło do narodzin maluszka w stanie zamartwicy. Warto zapamiętać, że zła diagnoza lub jakiekolwiek odejście od obowiązujących standardów podczas przyjmowania porodu i prowadzenia ciąży to niepodważalna podstawa do uzyskania sprawiedliwego świadczenia: odszkodowania czy też zadośćuczynienia bądź miesięcznej renty dla poszkodowanego dziecka. Jeśli szukasz wsparcia po błędzie okołoporodowym lub masz podejrzenia, że w Twoim przypadku popełniono właśnie takie zaniedbanie, odwiedź stronę prawapacjenta.org. Doświadczeni specjaliści zdecydowanie ułatwiają proces domagania się swoich praw. Zwłaszcza, że zdecydowana większość czynności, takich jak przygotowanie odpowiedniej dokumentacji medycznej czy choćby złożenie wniosku do sądu, wymaga posiadania rozbudowanej wiedzy z zakresu prawa medycznego.

Kiedy należy Ci się odszkodowanie za błąd okołoporodowy? Poznaj realne przykłady

Poznanie definicji czy podstawowych założeń to jedno, natomiast praktyka to drugie. Wspomniany wcześniej stan zamartwicy dziecka po porodzie to zdecydowanie jedna z najczęściej spotykanych sytuacji, kwalifikujących się do odszkodowania medycznego za błąd okołoporodowy w Polsce. W naszym kraju niepokojąco często dochodzi również do porażenia splotu barkowego czy też wielu innych konsekwencji zaniedbania specjalisty. Zazwyczaj są one efektem zwlekania z wykonaniem cesarskiego cięcia i zaniechania przeprowadzenia podstawowych badań, takich jak KTG czy USG. Niedopuszczalny będzie także brak regularnego monitoringu stanu płodu, niedokładna opieka nad noworodkiem i podanie pacjentce niewłaściwego leku bądź niewłaściwej dawki leku. Za rażący błąd okołoporodowy należy uznać również źle przeprowadzony wywiad lekarski, który może być przecież powodem wdrażania nieodpowiedniego leczenia. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.