Wiadomości z Bytomia

3 powody dla których warto biegać 

  • Dodano: 2021-05-11 11:30

Bieganie stało się ostatnio bardzo popularną aktywnością i nie bez powodu. Nie dość, że stanowi świetny sposób na rozładowanie stresu, to przy okazji wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Korzyści z biegania jest tak dużo, że bardzo trudno jest je wszystkie wymienić, niemniej jest kilka na których warto szczególnie skupić uwagę. O jakich mowa? Podpowiadamy. 

Bieganie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Oprócz inwestycji w dobrej klasy odzież sportową i buty wystarczy nam jedynie motywacja i chęć sięgania po więcej, stawiania sobie nowych wyzwań. Pamiętajmy jednak, że jak we wszystkim, także w tak zbawiennej dla organizmu aktywności, jaką jest bieganie, należy zachować zdrowy umiar. Intensywność treningów należy dopasować do indywidualnych predyspozycji organizmu, jak również stanu zdrowia. 

Konieczna jest także odpowiednia rozgrzewka, a potem już tylko motywacja i regularność. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwa dieta - bogata w witaminy oraz minerały, jak i częstotliwość spożywania posiłków. Nie można między innymi zapominać o śniadaniu - jest to absolutnie najważniejszy posiłek dnia. Gdy nie mamy czasu na jego długie przygotowanie, wystarczy zainwestować w dobrej klasy toster i inne urządzenia wspomagające przyrządzanie smacznych posiłków bez większego nakładu pracy. Takie działanie szybko odwdzięczy nam się dobrym samopoczuciem i bardzo dużą dawką energii. 

Większa wydajność pracy serca

100 tysięcy razy - tle razy na dobę uderza serce przeciętnego człowieka. Jeśli stawiamy na regularne bieganie, to przyczyniamy się w znacznym stopniu do oszczędności nawet 10 tysięcy uderzeń. W praktyce oznacza to, że zaoszczędzany nawet osiem lat naszego życia. Tutaj jednak bardzo ważna jest kondycja naszego serca, bowiem często zdarza się, że chorujemy na ukryte schorzenia układu naczyniowo-sercowego. Regularne badania są więc wskazane zarówno ze względów profilaktycznych, jak i w trakcie stawiania na aktywność fizyczną. 
Ochrona stawów i zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów

Wielu uważa, że bieganie skutecznie wpływa na obniżenie kondycji stawów kolanowych - nic bardziej mylnego. Udowodniono, że regularne bieganie wręcz je chroni. W jaki sposób? Wszystko za sprawą tego, iż nawet umiarkowana aktywność fizyczna spowalnia starzenie za co odpowiada większe wydzielanie płynu stawowego, który odżywia chrząstki. Aby jednak bieganie przyniosło wymierne korzyści, należy podejść do niego na poważnie. Bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednie wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz rozciągających. Istotna jest także prawidłowa technika biegu oraz stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych. Udowodniono także, że regularne bieganie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów. Mowa między innymi o raku okrężnicy, jak również prostaty oraz piersi. 

Bieganie daje dużo pozytywnej energii

Biegacze mówią jednym głosem: bieganie uszczęśliwia. W trakcie treningów wydziela się duża anandamidu, co sprawia, że już po 30 minutach treningu czujemy się zdecydowanie bardziej radośni, a poziom stresu w znaczny sposób ulega redukcji. Warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie biegania na pamięć. Wszystko za sprawą uaktywnienia i wzmacniania neuronów w mózgu odpowiedzialnych za przyswajanie wiedzy przez człowieka. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • KasiaKasia

    Powodów do biegania jest przynajmniej kilkanaście. Osobiście biegam, bo lubię dbać o siebie o kondycję, zdrowie. Dodatkowo bieganie mnie odprężą. Na każdy trening zabieram ze sobą przepaskę Earebel z wbudowanymi słuchawki i muzyką umilam sobie czas. W końcu mam wygodne słuchawki, które się dobrze nosi i nigdzie nie uwierają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.