Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Żłobek przyjazny dzieciom niepełnosprawnym

  • Dodano: 2017-06-13 07:45, aktualizacja: 2017-06-12 12:59

Dzięki unijnej i rządowej dotacji, od 1 lipca b. r. Żłobek Miejski nr 1 przy ul. Łużyckiej 6a zapewni opiekę dzieciom z niepełnosprawnością. Obecnie trwa nabór na dodatkowo utworzone miejsca.

Za sprawą projektu „Przyjazny, bezpieczny nasz drugi dom”, który uzyskał unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, za ponad 216 tys. zł. (dofinansowanie ponad 190 tys. zł) powstało 5 miejsc dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. W zależności od zainteresowania rodziców, żłobek ma w planach utworzenie kolejnych takich miejsc.

Zakończyliśmy już budowę nowych podjazdów, poszerzyliśmy i wymieniliśmy też drzwi i podłogi. Na naszych małych podopiecznych czekają nowe pomoce dydaktyczne i zabawki – mówi Barbara Tobór ze Żłobka Miejskiego nr 1.

Warto zaznaczyć, że program zakładał nie tyko remont, ale przede wszystkim świadczenie usług opiekuńczych dla dzieci do lat 3 ze stwierdzoną niepełnosprawnością.

Dla rodziców, zwłaszcza dzieci mających problemy zdrowotne świadomość, że ich dzieci otoczone są dobrą opieką, jest bardzo ważna. Słysząc diagnozę, rodzice, głównie mamy, rezygnują z pracy, by opiekować się chorym dzieckiem. Dostosowując nasz żłobek do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, rodzice dostają szansę na powrót do pracy, a dziecko może nabywać nowych umiejętności w gronie rówieśników - mówi Barbara Tobór.

Plusem dla bytomskiego żłobka jest też kadra zatrudnionych specjalistów. Trwają nabory na dodatkowe stanowisko opiekuna, psychologa i fizjoterapeuty. Ważną informacją dla rodziców jest również to, iż placówka zatrudnia dwie pielęgniarki. Zdarza się, że dziecko, które trafia do żłobka z niewielkim opóźnieniem w rozwoju, dzięki ćwiczeniom pod okiem rehabilitantów zaczyna prawidłowo się rozwijać.

W ofercie żłobka są też dodatkowe zajęcia wspomagające rozwój dzieci m.in. zajęcia kompensacyjno-ruchowe, muzykoterapia czy dogoterapia. Placówka zakupiła materace rehabilitacyjne, piłki sensoryczne, specjalistyczne krzesełka dla dzieci z problemami ruchowymi oraz wieloosobowy wózek, który przyda się na spacery po sąsiadującym z placówką parku.

Czekamy na dzieci, które borykają się problemami zdrowotnymi o różnym charakterze. Wśród najmłodszych plagą są np. alergie czy schorzenia dróg oddechowych jak astma. Jesteśmy w stanie zapewnić im kompleksową opiekę – mówi Barbara Tobór.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na:http: //www.zlobekm1-bytom.ehost.pl/ oraz pod nr telefonu: 32 280 04 02. Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2018 r., a po tym okresie kontynuowany w ramach działalności własnej gminy. Projekt „Przyjazny, bezpieczny nasz drugi dom” uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu nr RPSL.08.01.03-IZ.01-24-05CE/15, RPO WSL 2014-2020, Oś priorytetowa VIII Regionalne Kadry gospodarki oparte na wiedzy; Działanie 8.1. Wspieranie rozwoju warunków do godzenia życia zawodowego i prywatnego; Poddziałanie 8.1.3 Zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.