Wiadomości z Bytomia

Zielona przyszłość: PEC przyłącza nowe budynki do sieci ciepłowniczej

  • Dodano: 2024-11-07 14:15

Kolejne inwestycje podjęte przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dobiegły końca. Nowe obiekty w Bytomiu i Radzionkowie zostały tego lata przyłączone do sieci ciepłowniczej. 

Kotłownia kontenerowa w Szombierkach

Jak co roku bytomski PEC rozwija i rozbudowuje swoją sieć ciepłowniczą, przyłączając do niej kolejne budynki. Tegoroczne inwestycje udało się pomyślnie zakończyć między innymi dzięki Programowi Ograniczania Niskiej Emisji.

– Część przyłączeń była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Planowane nakłady inwestycyjne dotyczące nowych przyłączy osiągnęły blisko 5 mln zł, przy czym 30% tej kwoty było dofinansowaniem pochodzącym z WFOŚiGW – wylicza Sławomir Kamiński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu.

Ciepło już do nich dociera

W Bytomiu, z ciepła sieciowego korzystają już mieszkańcy budynków przy ul. Czarnieckiego 4, Cyryla i Metodego 40, 42, Strzelców Bytomskich 205, Katowickiej 23, Karola Miarki 23-27a. Z kolei w Radzionkowie do sieci ciepłowniczej przyłączony został budynek przy ul. Pankiewicza 5.

Prowadzone są również prace związane z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej budynków przedszkoli nr 8, 29 i 30, a także Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ciepło systemowe do wymienionych obiektów trafi jeszcze w tym roku.

Ciepła woda bez przerwy

Tegoroczne prace modernizacyjne i remontowe nie były już uciążliwe dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa pod względem przerw w dostawach ciepłej wody. Przyczyniło się do tego wykorzystanie kotłowni kontenerowych. Dzięki temu ciągłość w dostawach ciepłej wody utrzymano m.in. w Miechowicach podczas prac na magistrali ciepłowniczej przy Głównym Punkcie Zasilającym (ul. Frenzla i Wiosny Ludów).

Kotłownię kontenerową zastosowano również w Szombierkach, gdzie prace spawalnicze trwały niemal 2 doby, a następnie PEC przystąpił do uzupełniania wody w rurociągach i wznowił dostawę ciepła z magistrali ciepłowniczej. Kotłownie kontenerowe zdały również egzamin na Stroszku i Radzionkowie Rojcy, gdzie w sierpniu konieczne było przeprowadzenie niezbędnych remontów infrastruktury ciepłowniczej.

– Dzięki wspólnemu wysiłkowi naszych pracowników, odpowiedniemu doborowi lokalizacji kotłowni przy prowadzonych pracach remontowych i ich skoordynowaniu z pracami inwestycyjnymi klienci bytomskiego PECu tego lata mieli stały dostęp do ciepłej wody użytkowej – potwierdza prezes PEC w Bytomiu.

Kopalnia Zielonej Energii

Poczynając od dzielnicy Bobrek, rozpoczęto proekologiczne inwestycje, które mają być realizowane w Bytomiu i Radzionkowie w ramach projektu „Kopalnia Zielonej Energii”. W wielorodzinnym budynku przy ul. Huty Julia 12B w Bytomiu-Bobrku przedsięwzięcie, które rozpoczęło się w lipcu tego roku, polegało na likwidacji kotłowni, z której ciepło dostarczane było z dwóch kotłów węglowych o łącznej mocy cieplnej 100 kW. Efekt? Wyeliminowanie rocznego zużycia opału, które do tej pory wynosiło 40 ton! Inwestycja znacząco wpłynie na redukcję emisji pyłu, związków siarki i azotu oraz CO2.

Dostawa ciepła oparta będzie na w pełni odnawialnym źródle energii, opartym o: instalację fotowoltaiczną na dachu budynku, układ Power-to-Heat tj. pompy ciepła o łącznej mocy 100 kW, których dolne źródło stanowi ciepło wnętrza ziemi. Ponadto całość układu wyposażona zostanie również w magazyn energii oraz kotły elektrodowe.

– Projekt „Kopalnia Zielonej Energii”, wytycza ścieżkę dla kolejnych proekologicznych inwestycji, polegających na zabudowie odnawialnych źródeł energii tam, gdzie nie ma technicznych możliwości przyłączenia do ciepła systemowego, zastępując wysokoemisyjne kotły węglowe i gazowe. Dzięki tym działaniom PEC przyczynia się do realizacji celów ciepłownictwa 5. generacji, zgodnie z europejskimi planami rozwoju sektora – podkreśla Sławomir Kamiński.

Całkowite zakończenie inwestycji w budynku Huty Julia 12 B, do którego dotrze ekologiczne ciepło zaplanowano na grudzień tego roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również