Kolejne inwestycje podjęte przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dobiegły końca. Nowe obiekty w Bytomiu i Radzionkowie zostały tego lata przyłączone do sieci ciepłowniczej.
Kotłownia kontenerowa w Szombierkach
Jak co roku bytomski PEC rozwija i rozbudowuje swoją sieć ciepłowniczą, przyłączając do niej kolejne budynki. Tegoroczne inwestycje udało się pomyślnie zakończyć między innymi dzięki Programowi Ograniczania Niskiej Emisji.
– Część przyłączeń była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Planowane nakłady inwestycyjne dotyczące nowych przyłączy osiągnęły blisko 5 mln zł, przy czym 30% tej kwoty było dofinansowaniem pochodzącym z WFOŚiGW – wylicza Sławomir Kamiński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu.
Ciepło już do nich dociera
W Bytomiu, z ciepła sieciowego korzystają już mieszkańcy budynków przy ul. Czarnieckiego 4, Cyryla i Metodego 40, 42, Strzelców Bytomskich 205, Katowickiej 23, Karola Miarki 23-27a. Z kolei w Radzionkowie do sieci ciepłowniczej przyłączony został budynek przy ul. Pankiewicza 5.
Prowadzone są również prace związane z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej budynków przedszkoli nr 8, 29 i 30, a także Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ciepło systemowe do wymienionych obiektów trafi jeszcze w tym roku.
Ciepła woda bez przerwy
Tegoroczne prace modernizacyjne i remontowe nie były już uciążliwe dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa pod względem przerw w dostawach ciepłej wody. Przyczyniło się do tego wykorzystanie kotłowni kontenerowych. Dzięki temu ciągłość w dostawach ciepłej wody utrzymano m.in. w Miechowicach podczas prac na magistrali ciepłowniczej przy Głównym Punkcie Zasilającym (ul. Frenzla i Wiosny Ludów).
Kotłownię kontenerową zastosowano również w Szombierkach, gdzie prace spawalnicze trwały niemal 2 doby, a następnie PEC przystąpił do uzupełniania wody w rurociągach i wznowił dostawę ciepła z magistrali ciepłowniczej. Kotłownie kontenerowe zdały również egzamin na Stroszku i Radzionkowie Rojcy, gdzie w sierpniu konieczne było przeprowadzenie niezbędnych remontów infrastruktury ciepłowniczej.
– Dzięki wspólnemu wysiłkowi naszych pracowników, odpowiedniemu doborowi lokalizacji kotłowni przy prowadzonych pracach remontowych i ich skoordynowaniu z pracami inwestycyjnymi klienci bytomskiego PECu tego lata mieli stały dostęp do ciepłej wody użytkowej – potwierdza prezes PEC w Bytomiu.
Kopalnia Zielonej Energii
Poczynając od dzielnicy Bobrek, rozpoczęto proekologiczne inwestycje, które mają być realizowane w Bytomiu i Radzionkowie w ramach projektu „Kopalnia Zielonej Energii”. W wielorodzinnym budynku przy ul. Huty Julia 12B w Bytomiu-Bobrku przedsięwzięcie, które rozpoczęło się w lipcu tego roku, polegało na likwidacji kotłowni, z której ciepło dostarczane było z dwóch kotłów węglowych o łącznej mocy cieplnej 100 kW. Efekt? Wyeliminowanie rocznego zużycia opału, które do tej pory wynosiło 40 ton! Inwestycja znacząco wpłynie na redukcję emisji pyłu, związków siarki i azotu oraz CO2.
Dostawa ciepła oparta będzie na w pełni odnawialnym źródle energii, opartym o: instalację fotowoltaiczną na dachu budynku, układ Power-to-Heat tj. pompy ciepła o łącznej mocy 100 kW, których dolne źródło stanowi ciepło wnętrza ziemi. Ponadto całość układu wyposażona zostanie również w magazyn energii oraz kotły elektrodowe.
– Projekt „Kopalnia Zielonej Energii”, wytycza ścieżkę dla kolejnych proekologicznych inwestycji, polegających na zabudowie odnawialnych źródeł energii tam, gdzie nie ma technicznych możliwości przyłączenia do ciepła systemowego, zastępując wysokoemisyjne kotły węglowe i gazowe. Dzięki tym działaniom PEC przyczynia się do realizacji celów ciepłownictwa 5. generacji, zgodnie z europejskimi planami rozwoju sektora – podkreśla Sławomir Kamiński.
Całkowite zakończenie inwestycji w budynku Huty Julia 12 B, do którego dotrze ekologiczne ciepło zaplanowano na grudzień tego roku.