Wiadomości z Bytomia

Zegar EC Szombierki ożyje na 98. urodziny

  • Dodano: 2018-11-29 10:30

Dla miłośników Elektrociepłowni Szombierki to nie lada gratka. 1 grudnia jeden z najpiękniejszych na Śląsku postindustrialnych obiektów obchodzi swoje 98. urodziny. Z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki postanowił uczcić to wydarzenie, przywracając do życia nieczynny zegar i podświetlić jedną z jego tarcz.

Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczała prąd oraz ciepło do pobliskich kopalni i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

W tym roku elektrociepłownia obchodzi swoje 98. urodziny i z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki 1 grudnia organizuje niecodzienne wydarzenie, podczas którego główną atrakcją będzie uruchomienie mechanizmu zegara i podświetlenie jednej z tarcz zegara znajdującego się na wieży.  Warto dodać, że ostatni raz wskazówki zegara poruszały się z okazji okrągłych rocznic, między innymi 90. urodzin EC Szombierki.

W najbliższą sobotę, 1 grudnia o 15.00 zapraszamy nie tylko na uroczyste uruchomienie zegara, ale również zwiedzanie wieży zegarowej od wewnątrz /po wcześniejszych zapisach/.

Więcej szczegółów dotyczących zapisów TUTAJ.

Zegar EC Szombierki ożyje na 98. urodziny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również