Wiadomości z Bytomia

Zegar EC Szombierki ożyje na 98. urodziny

  • Dodano: 2018-11-29 10:30

Dla miłośników Elektrociepłowni Szombierki to nie lada gratka. 1 grudnia jeden z najpiękniejszych na Śląsku postindustrialnych obiektów obchodzi swoje 98. urodziny. Z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki postanowił uczcić to wydarzenie, przywracając do życia nieczynny zegar i podświetlić jedną z jego tarcz.

Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczała prąd oraz ciepło do pobliskich kopalni i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

W tym roku elektrociepłownia obchodzi swoje 98. urodziny i z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki 1 grudnia organizuje niecodzienne wydarzenie, podczas którego główną atrakcją będzie uruchomienie mechanizmu zegara i podświetlenie jednej z tarcz zegara znajdującego się na wieży.  Warto dodać, że ostatni raz wskazówki zegara poruszały się z okazji okrągłych rocznic, między innymi 90. urodzin EC Szombierki.

W najbliższą sobotę, 1 grudnia o 15.00 zapraszamy nie tylko na uroczyste uruchomienie zegara, ale również zwiedzanie wieży zegarowej od wewnątrz /po wcześniejszych zapisach/.

Więcej szczegółów dotyczących zapisów TUTAJ.

Zegar EC Szombierki ożyje na 98. urodziny

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.