Wiadomości z Bytomia

[ZDJĘCIA] Muzyczne podziękowania z Drohobycza

  • Dodano: 2023-02-03 11:00

To był wieczór pełen emocji. Na scenie Beceku wystąpił w środę, 1 lutego Karpacki Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy „Werchowina”. Świąteczno-noworoczny pokaz przygotowany przez ukraińskich artystów był jednym z punktów wizyty delegacji z Drohobycza w Bytomiu.

Jak podkreślali goście z Ukrainy, koncert był jednocześnie wyrazem wdzięczności miasta partnerskiego Drohobycza dla Bytomia i jego mieszkańców za pomoc okazaną od pierwszych dni wojny za wschodnią granicą.

Zanim sceną Beceku zawładnęli artyści, publiczność wysłuchała nagrania, w którym Taras Kuczma, mer Drohobycza podziękował bytomianom za ogromną pomoc, jaką okazują uchodźcom z Ukrainy oraz Drohobyczowi.

W dalszej części wieczoru Oksana Matchyshyn dyrektorka Drohobyckiego Miejskiego Centrum Usług Społecznych dla Rodziny, Dzieci i Młodzieży, wręczyła prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi pamiątkowy medal za zasługi dla miasta Drohobycza. Wyróżnienie otrzymali także Senator RP Halina Bieda, Michał Staniszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu oraz Stanisław Korman naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora.

Tańce i pieśni, co świat weselą

Karpacki Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy „Werchowina” to zawodowy zespół wokalno-choreograficzny z 77-letnią tradycją, składający się z zespołów chóralnych, orkiestrowych i tanecznych reprezentujący ukraińską twórczość ludową, zwyczaje i obrzędy.

W programie koncertu nie zabrakło więc utworów ludowych prezentujących bogaty folklor Galicji. Zespół odtworzył na scenie obrazy świąt, obrzędów i zwyczajów, wcielając je w kompozycje wokalne i choreograficzne.

Rozmowy o przyszłości

Przypomnijmy, że pierwsze oficjalne kontakty między Bytomiem a Drohobyczem miały miejsce już w 2009 roku, a 2 lata później została podpisana umowa partnerska. Wraz z wybuchem wojny, Bytom ruszył z pomocą, która trwa do dziś.

W czwartek, 2 lutego prezydent Mariusz Wołosz po raz kolejny spotkał się z Oksanę Matchyshyn, by tym razem w zaciszu gabinetu porozmawiać o perspektywach współpracy gospodarczej pomiędzy Bytomiem i Drohobyczem, samorządzie gospodarczym Bytomia i możliwościach współpracy z firmami ukraińskimi oraz pozyskiwaniu w przyszłości wspólnych środków unijnych na rozwój.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również