Wiadomości z Bytomia

Zalety delegacji służbowych

  • Dodano: 2019-11-13 18:45, aktualizacja: 2019-11-19 18:53

Wielu pracowników wśród swoich obowiązków zawodowych ma wpisane służbowe wyjazdy. Dla wielu osób delegacja kojarzy się głównie z niedogodnością pobytu poza miejscem pracy, z dala od domu i kosztami, które dodatkowo obciążają rodzinny budżet. W rzeczywistości wyjazdy służbowe mają też wiele zalet. Na jakie korzyści może liczyć pracownik oddelegowany do pracy poza firmą?

Pomyśl o delegacji, zanim przyjmiesz pracę

Obawiając się obowiązkowym wyjazdom służbowym, zwróć uwagę na to, czy nie wspominają o nich interesujące Cię oferty pracy publikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Zazwyczaj pracodawcy informują kandydatów, na czym polegać ma ich ewentualna praca. Jeśli wpisują się w nią służbowe delegacje, jest o nich mowa w omówieniu specyfiki zatrudnienia.

Nie odpowiadaj na oferty pracy, w których pracodawca informuje Cię, że delegacje będą obowiązkami służbowymi na określonym stanowisku, jeśli takie wyjazdy uważasz za problem. Nie uciekniesz od nich pracując w danej firmie, a realizacja zadań nie będących spójnymi z Twoimi preferencjami stanie się źródłem niezadowolenia, frustracji i niechęci do dalszej pracy. Poświęć czas na szukanie podobnego etatu, w którym swoje zadania będziesz mógł realizować w siedzibie firmy.

Nie taka delegacja straszna, jak się wydaje

Rozważając podjęcie decyzji o przyjęciu pracy dotyczącej stanowiska z wyjazdami służbowymi weź pod uwagę fakt, że delegacje mają wiele zalet. To przede wszystkim możliwość poznania specyfiki pracy w innych miastach i krajach, a przy okazji zwiedzenia nowych miejsc. Za tym idą nowe kontakty i możliwość praktycznego szkolenia z zakresu języków obcych, jeśli celem wyjazdów służbowych jest zagranica.

Delegacje niosą ze sobą nie tylko możliwość zdobycia nowych doświadczeń, ale tez wymierne korzyści. Mowa tu o wyższym wynagrodzeniu. Wyjazdy służbowe nie są bowiem pokrywane z budżetu pracownika. To pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów lub ich części. Najniższe stawki, według których muszą zostać rozliczone delegacje, określone są w przepisach polskiego prawa. Pracodawca może jednak podnieść je we własnym zakresie, według własnego uznania. Zdarza się, że pracownik otrzymuje dodatkową premię za wyjazd służbowy z tytułu np. nagłej zmiany swoich prywatnych planów lub długiej rozłąki z rodziną. Negocjuj z szefem warunki finansowe długich wyjazdów.

Delegacja to również wyrwanie z codziennej rutyny. Przerywa monotonię, sprzyja nowym pomysłom i dodaje energii do działania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.