Wiadomości z Bytomia

Zagłosuj na mural, który ozdobi ścianę przy ul. Witczaka!

  • Dodano: 2024-05-16 11:15

Ponad 40 projektów murali stworzonych przez artystów – amatorów i profesjonalistów z całej Polski, zostało nadesłanych w ramach konkursu na stworzenie projektu muralu, który ozdobi jedną ze ścian przy ul. Witczaka 42. Do drugiego etapu konkursu jurorzy zakwalifikowali trzy prace. O tym, która z nich zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta, zdecydują bytomianie w internetowym głosowaniu.

Urodziny miasta

770. urodziny Bytomia inspirowały artystów, a konkurs na mural obrodził ciekawymi pomysłami. Wśród zgłoszonych prac znalazły się te nawiązujące do przemysłowego dziedzictwa miasta, charakterystycznych zabytkowych budowli, górnośląskiego folkloru.

– Podobnie jak w ubiegłym roku, także tym razem jurorzy nie mieli łatwego zadania. Zgodnie z regulaminem, pod głosowanie internautów trafiły tylko trzy najlepsze prace. Jesteśmy ciekawi, na który z projektów postawią bytomianki i bytomianie – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Najlepszymi pracami, które trafią pod głosowanie są:

  • Rozbarczanka  – Łukasz Chwałek
  • Un pas de dance vers l’avenir/Tanecznym krokiem ku przyszłości – Grzegorz Lechwar
  • Wspólna historia – Karina Kwaśniak

Historia, tradycja, przyszłość

I tak wśród finałowych prac znalazła się Rozbarczanka, czyli mural przedstawiający kobietę w tradycyjnym stroju rozbarskim. Jak zaznacza autor pracy Łukasz Chwałek, nawiązuje ona do ludowych tradycji Rozbarku, gdzie powstanie mural.

Kolejną propozycją jest przyciągająca wzrok praca Grzegorza Lechwara, który sięgnął po jeden z najbardziej wyrazistych symboli miasta – taniec. Mural przedstawiający baletnicę i postindustrialny krajobraz w tle ma podkreślić dążenia miasta do zmiany wizerunku kojarzonego z przemysłem ciężkim.

Wspólna historia to praca Kariny Kwaśniak, która przygotowała prosty, a zarazem symboliczny mural przedstawiający starszego człowieka-artystę. Jak zaznacza autorka, jej praca ma zainspirować bytomian do refleksji nad dziedzictwem kulturowym i potrzebą jego pielęgnowania.

Internetowe głosowanie potrwa do 22 maja

O tym, który z wybranych przez jury projektów murali powstanie na ścianie przy ul. Witczaka 42, zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu. Głosowanie będzie odbywało się na fanpage'u Miasta Bytom w serwisie Facebook - https://www.facebook.com/bytom.miasto.

Trzy wybrane projekty zostaną op, na które można oddać swój głos do 22 maja do godziny 23.59. Na swoje typy będą mogli głosować także użytkownicy Facebooka, którzy przy pomocy reakcji będą wybierać najlepszą pracę.

Autor najlepszego projektu wybranego w głosowaniu internautów otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a jego projekt zostanie zrealizowany na południowej ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Witczaka 42, której wysokość sięga prawie 14 metrów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również