Do 15 grudnia przy platanie klonolistnym, który znajduje się w Parku Ludowym w Miechowicach arboryści przeprowadzać będą specjalistyczne prace pielęgnacyjne. W ramach prac przeprowadzona będzie wymiana i montaż wiązań w koronie drzewa.
Historia drzewa Jan III Sobieski w Miechowicach
Prace arborystyczne przy drzewie, które rośnie w Miechowicach już około 300 lat, wpłyną pozytywnie na stan fitosanitarny platana oraz zapewnią bezpieczeństwo osobom przebywającym pod koroną pomnika przyrody. Zabiegi będą realizowane w taki sposób, aby „Jan III Sobieski” zachował walory wizualne i przyrodnicze. W trakcie prac zostanie wyznaczona strefa ochronna wokół drzewa.
Znajdujący się przy Pałacu Tiele-Wincklerów platan klonolistny jest drzewem długowiecznym. Obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 1,30 m wynosi aż 640 cm. „Jan III Sobieski” doskonale znosi walory miejskie i rejony przemysłowe, jest odporny na suche powietrze i zanieczyszczenia atmosfery.
Prace będą realizowane przez Wydział Inżynierii Środowiska - Referat Przyrody w ramach uzyskanych środków finansowych ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz ze środków gminy. Zakres przeprowadzanych prac został uzgodniony ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Od 1973 roku miechowicki platan klonolistny jest pomnikiem przyrody i nosi imię Jan III Sobieski. Imię nawiązuje do wizyty króla w Bytomiu. Jan III Sobieski razem ze swoimi wojskami maszerował na odsiecz wiedeńską przez Bytom i Tarnowskie Góry. Z zapisów historycznych wynika, że 19 sierpnia 1683 roku orszak wraz z królem był witany przez mieszkańców Bytomia na miejskim rynku. Po noclegu w Bytomiu, Jan III Sobieski wraz z orszakiem ruszył w kierunku Piekar Śląskich, a później Tarnowskich Gór.