Wiadomości z Bytomia

XV Śląskie Święto Pieśni Chóralnej. Ogólnopolski Konkurs Chóralny w parafii w Bobrku

  • Dodano: 2022-11-08 11:15

Chóry z całego kraju zjadą do Bytomia, by wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym organizowanym w ramach XV Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej Magnificat. Konkurs rozpocznie się  w sobotę, 19 listopada o 10.00 w kościele p.w. Świętej Rodziny w Bobrku.

Impreza jest złożonym przedsięwzięciem kulturalnym, które kierowane jest zarówno w stronę amatorskiego ruchu śpiewaczego, jak i melomanów. Tegoroczny festiwal odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach - w kościele Świętej Rodziny w Bobrku (Ogólnopolski Konkurs Chóralny wraz z warsztatami prowadzonymi przez kompozytora Jana Krutula, którego specjalnie skomponowany utwór wszystkie chóry wykonają po ogłoszeniu wyników) oraz w Bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Ogólnopolski Konkurs Chóralny odbędzie się w kościele Świętej Rodziny w Bobrku

W konkursie zmagać się będą chóry z całej Polski, które sięgną również po twórczość śląskich kompozytorów. Dla laureatów organizatorzy przewidzieli nagrody, m.in. możliwość zorganizowania koncertu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, nagrody finansowe i rzeczowe.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii zorganizowana dzięki współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Przygotowana przez dr hab. Macieja Fica i Andrzeja Drogonia wystawa historię przygranicznych miejscowości, jaką 100 lat temu był m.in. Bytom.

Inicjatywa finansowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, związanej z obchodami 100 rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Senator RP Halina Bieda, Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.

Partnerem wydarzenia są: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski, Instytut Historii UŚ, Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Powstań Śląskich, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Międzynarodowy Portal Chórtownia, Stowarzyszenie Artystów Euforis, Ogólnopolska Konferencja MAM GŁOS Kwiaciarnia Jaga oraz Wydawnictwo Sonia Draga Kawiarnio- Księgarnia Dopełniacz.

festiwal pieni maryjnej zchio

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również