Wiadomości z Bytomia

Wysztiglowani w Miechowicach

  • Dodano: 2023-09-18 10:00

To był jeden z najbarwniejszych dni w naszej dwuletniej historii -  tak o sobotnim /16 września/ Śląskim Placu, czyli spotkaniu z tradycją, mówią gospodarze imprezy - Pałac w Miechowicach. A barwny był ten dzień nie tylko za sprawą ludowych strojów.

Na Śląski Plac, który zorganizowali: Związek Górnośląski, Bytomski Klub Samorządowy, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Mały Śląsk oraz Pałac w Miechowicach, złożyło się 10 stanowisk prezentujących tradycyjne śląskie gry podwórkowe, a także wystawa plenerowa.

Nie zabrakło też wspólnego heklowania i rodzinnego konkursu kulania gumiklyjzów (klusek śląskich) na czas. Fascynującą opowieścią o śląskich strojach uraczyła gości Magdalena Toboła-Feliks - etnolożka, muzealniczka i kustoszka w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, autorka projektu Wystrój się w strój.

Tego dnia do Miechowic zawitała też dr Małgorzata Tkacz - Janik, specjalistka ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, kuratorka wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, która zaprosiła zainteresowanych do wspólnego szycia oryginalnych toreb przy wykorzystaniu banerów i roll-upów z tejże wystawy.

VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska

Okazją do pogłębienia wiedzy o górnośląskich strojach ludowych, było zorganizowane już po raz siódmy Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska.

 - Wydarzenie w 2016 r. zainicjował mój świętej pamięci brat Wiktor Franki. Wymyślił je po to, aby miłośnicy i użytkownicy naszych pięknych strojów mogli spotkać się, zaprezentować to nasze bogactwo innym mieszkańcom, porównać stroje z różnych części Górnego Śląska i uwiecznić to wszystko na fotografiach - powiedział prezes Związku Górnośląskiego, Grzegorz Franki.

Wśród atrakcji znalazło się też zwiedzanie domu Matki Ewy, występ „Małego Śląska”, prelekcja o strojach rozbarskich i warsztat z wiązania purpurek, czyli odświętnych czerwonych chust noszonych przez mężatki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również